Talat, Alman heyetini kabul etti

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Mehmet Ali Talat, Sosyal Demokrat Parti Hessen Eyalet milletvekilleri Jürgen Walter ve Lothar Klemm ile aynı partiden Ozan Ceyhun'dan oluşan Alman heyetini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Talat, kabulde yaptığı konuşmda, konuklarına içinde bulunulan durumu uzun uzun anlatacağını belirterek, ''Sizlere samimiyetle teşekkür etmekle yetineceğim. Avrupalılardan beklenen bir ziyareti gerçekleştiriyorsunuz'' dedi.
Kıbrıs Türk halkının AB'ye verdiği onayı tüm toplumsal davranışlarında gösterdiğini ifade eden Talat, halkın Annan Planı sonrasında düzenlenen seçimlerde de AB'ye girmek istediğini kanıtladığını, karşılığında AB ve bütün dünyadan kendisini anlamasını beklediğini vurguladı. Talat, ''Sizler bunu yapıyorsunuz, sizlere teşekkür ediyorum'' dedi.
SPD Hessen Eyalet milletvekilleri Jürgen Walter de, bilinçli olarak İstanbul üzerinden Ercan havaalanına geldiklerini tekrarlayarak, amaçlarının buradaki sorunları yerinde görmek olduğunu söyledi.
Kuzey Kıbrıs'ın AB içerisinde hak ettiği yeri bulamadığını kaydeden Walter, bölünmüş bir ülke ve kentin AB içerisinde farklı bir duyarlılıkla ele alınması gerektiğini kaydetti.
1989'da Berlin Duvarının yıkıldığını, duvarla bölünmenin ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini anlatan Alman milletvekili, Kuzey Kıbrıs'ın geleceğinin AB'de yattığını, daha önce yapılmayanı yapmak ve AB'nin bu konuda bir şeyler yapmasını sağlamak istediklerini ifade etti.
Walter, Annan Planıyla ilgili referandumun sonucuna atıfta bulunarak, ''Evet'' diyen bir toplumun AB'nin dışında kalıp, ''Hayır'' diyenlerin birliğe katılmasını ''haksızlık'' olarak niteledi. Walter, ''Kuzey Kıbrıs'taki insanlar AB'ye 'Evet' demişse şimdi biz de Kuzey Kıbrıs'a 'Evet' diyebiliriz'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious