Talat, Claudia Rothu kabul etti

Talat, Claudia Rothu kabul etti  .7915
  • Giriş : 18.03.2008 / 13:07:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk halkının Avrupa'da izole edilmiş son toplum olduğunu ifade ederek, izolasyonların kaldırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu'nun davetlisi olarak dün gece KKTC'ye gelen Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Almanya Federal Parlamento Milletvekili Claudia Roth'u makamında kabul etti.

Talat, kabulde yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kıbrıs Türk Türk toplumunun, Avrupa'da izolasyon altıdaki son toplum olduğunu belirten Talat, izolasyonların kaldırılmasını istediklerini kaydetti.

Çok problemleri olduğunu, o nedenle politikalarını Avrupai anlayışa ve dünyayla uyumlu hale getirdiklerini anlatan Talat, sorunun diyalogla çözüleceğine inandıklarını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin isteklerinin demokratik olduğunu ve isteklerini açıkça ortaya koyduğunu belirten Talat, 2004 referandumunda Kıbrıslı Türklerin çözümden yana tavır ortaya koyduğunu, ancak Rumların tutumu nedeniyle çözüme ulaşılamadığını anlattı.

Talat, referandumun üzerinden 4 yıl geçtiğini ve hala çözüm aradıklarını söyleyerek, kalıcı çözümü dört gözle beklediklerini kaydetti.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la cuma günü görüşeceğini anımsatan Talat, Rum tarafındaki değişikliğin kendilerini umutlandırdığını anlattı.

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Almanya Federal Parlamento Milletvekili Claudia Roth da, bölünmüş toplumların tecrübesine sahip olduklarını ifade ederek, Avrupa'da duvarların ve sınırların yeri olmadığını kaydetti.

Roth, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ''pozitif bir iklim oluşturmak ve adanın birleşmesi için köprü olmak amacıyla'' burada olduklarını söyledi.

Claudia Roth, ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Talat'a, Berlin duvarından koparılan bir tuğla parçası takdim etti. Bu sırada elektriklerin kesilmesi esprilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Talat da Roth'a, ipek böceği kozasından yapılan çerçeveli el işi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious