Talat, Kliridis ile ne yedi, ne konuştu?

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün akşam Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Rum yönetimi eski Başkanı Glafkos Kliridis ile sosyal içerikli bir akşam yemeğinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Liderlerin yemek boyunca Kıbrıs meselesinde gelinen nokta ve çözüm için gereken ortamı konuştukları ifade edildi. Talat ile Kliridis, bu amaç doğrultusunda herkesi işbirliği yapmaya çağırdı.
Talat'ın daveti üzerine gerçekleşen yemek saat 19.30'da başladı ve saat 22.30'da sonra erdi. Yemekte Cumhurbaşkanı Talat'a eşi Oya Talat, Müsteşarı Raşit Pertev, Özel Kalem Müdürü Asım Akansoy, Koordinatör Danışmanı Hasan Sarıca, Kliridis'e de kızı Keti Kliridis ve onun eşi Kostas Shiammas ve Rum yönetiminin eski tarım bakanı Kostas Themistokleous hazır bulundu.

Yemeğin mönüsü de oldukça zengindi. Giriş olarak Enginar Dolması, Yaprak Dolması ve Humus verilirken, ana yemek olarak ise Dana Biftek, Izgara Tavuk ve Balık ile Fırın Kebabı seçenekleri sunuldu. Tatlı olarak da Ekmek Kadayıfı vardı.

Talat ile Kliridis, yemek sonrasında ortak bir basın açıklaması yaptı, ancak gazetecilerin yemekte konuşulan konular hakkındaki soruları yanıtsız bırakıldı. Basın açıklamasında ilk sözü alan Talat, Kliridis'e teşekkür ederek akşam yemeğinin çok iyi geçtiğini ifade etti ve genel konuların konuşulduğu sosyal içerikli bu görüşmeyi "çok iyi bir fırsat" olarak nitelendirdi. Talat, bu tür toplantıların, temaslarımızın ve ilişkilerimizin geliştirilmesine yardımcı olacağı yönündeki umudunu dile getirerek, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak için sorunların aşılması ve ilerleme kaydedilmesi için her türlü fırsatı değerlendireceklerini belirtti.

"İki Kıbrıslı, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum için, bir araya gelebilmek ve genel olarak konuşmak ve ayrıca bir birimize bakmaktan çok bir birimizle konuşmaya çalışmamızın ne kadar dostça olabileceğini görebilmemiz açısından çok iyi bir fırsat oldu" diye başlayan Kliridis de, "Bana baktığınızda yaşlı bir adama bakıyorsunuz, Talat'a baktığınızda daha genç bir adama bakıyorsunuz, ancak ikimiz arasında bir unsur var; her ikimiz de, Kıbrıs'ı seviyoruz, bir birimizle barış içinde olmak istiyoruz ve etrafımızdaki insanların, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için daha mutlu bir yaşam yapmak için çalıştıklarını görmek istiyoruz. Bu benim için büyük bir memnuniyettir" dedi.

Kıbrıs Rum toplumu lideri Tassos Papadopulos'un, Cumhurbaşkanı Talat ile yakın zamanda bir araya gelip gelmeyeceğiyle ilgili bir soru üzerine Rum lider Kliridis, "ortak bir çıkarımız var; bu ülkeyi refah ve mutlu bir ülke yapmak ve bunu sadece işbirliği yaparsak başarabiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious