Talat, Rum Kesimine tepkili

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Kıbrıs Rum Kesiminin yaptığı anlaşmalara tepki gösterdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs'ta yasal bir yönetim, yasal bir hükümet yoktur. Dolayısıyla yasal olmayan bir hükümetin komşu ülkelerle petrol konusunu görüşmesi ve tek başına anlaşmalar bağlaması kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Talat, Swissotel'de gazetelerin dış politika editörleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Mehmet Ali Talat, basın mensuplarının, "Kıbrıs Rum yönetiminin komşu ülkelerle petrol arama anlaşmaları yapmasını nasıl değerlendirdiğinin" sorulması üzerine, Kıbrıs Rum tarafının bu konuyu tek yanlı bir girişimle başlattığını söyledi.

Talat, Kıbrıslı Türklerin de ortak olması gereken bir zenginliğe Kıbrıslı Rumların tek taraflı sahip çıkması sonucunda, konunun bu noktaya geldiğini ifade ederek, Akdeniz'in yarı kapalı bir deniz, adeta bir göl olduğunu hatırlattı. KKTC Cumhurbaşkanı Talat, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bütün Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkeler ve özellikle yakın ülkeler, münhasır ekonomik bölge anlaşmalarında ve tartışmalarında taraf olmak durumundadır. Dolayısıyla Türkiye'nin açıkça ortaya koyduğu bu konular, görüşülerek ele alınmalıdır. Birlikte ele alınması yaklaşımı doğru bir yaklaşımdır. Kaldı ki Kıbrıs Rum yönetimi, Kıbrıs'ı bir bütün olarak temsil etmemektedir. Kıbrıs'ta yasal bir yönetim, yasal bir hükümet yoktur. Dolayısıyla yasal olmayan bir hükümetin komşu ülkelerle petrol konusunu görüşmesi ve tek başına anlaşmalar
bağlaması kabul edilebilir bir durum değildir. Biz bunu ortaya koyduk, Türkiye de bunu ortaya koydu. İlk tepki benden gelmişti. Bu kararın gerginliğe yol açabileceğini ifade etmiştim. Kıbrıs Rum tarafı savaş tehdidi olarak algılamış ve epey gürültü çıkarmıştı. Halbuki bu bir savaş tehdidi değildi, sadece bir uyarıydı. Barışın kurulması ve mevcut olanın korunması için gayret gösteren bir kişi, politikacı olarak bunu bir görev olarak görüp uyarıda bulunmuştum. Hemen arkasından Rum yönetimi anlaşmalar imzaladı.İşler gerginleşme noktasına geldi."

LÜBNAN'DAKİ SİYASİ BOŞLUK-

Kıbrıs Rum tarafının açıklamalarında, "Kıbrıslı Türklerin hiçbir hakkının olmadığını, Türkiye'nin de hiçbir şekilde bu işe karışamayacağını" belirttiğini hatırlatan Talat, Rumların açıklamalarında kendilerini egemen, dört dörtlük, her şeyiyle tam bir ülke olduklarını ifade ettiklerini anımsattı. Talat, bu açıklamaların doğru olmadığını ifade ederek, "Rum yönetiminin Kıbrıs Türklerinin olmadığı bir ortamda anlaşmaları bağlaması kabul edilemez. Biz bunu reddettik. Herhangi bir şekilde kabul etmemiz de söz konusu değildir" diye konuştu. Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimiyle petrol konusunda anlaşmalar yapan Lübnan, Mısır, İsrail gibi ülkelerin bu anlaşmaları askıya aldığı yolunda çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti: "Onu bilmiyorum. Tabii Kıbrıs Rum tarafı biraz da Lübnan'daki siyasi boşluğu değerlendirdi ve bu anlaşmayı bağladı. Lübnan savaştan yeni çıkmış, hükümet oluşumunda ciddi sorunlar yaşayan bir ülke. Onu bu dönemde yakalayıp böyle bir anlaşmayı bağlamış, bu bir gerçek. Yalnız Mısır'ın anlaşmayı askıya alması konusunu bilmiyorum...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious