Talat, Yunan gazetesine demeç verdi

Talat, Yunan gazetesine demeç verdi  .7915
  • Giriş : 02.03.2008 / 14:30:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs sorununun çözümünde Annan Planının yapı taşlarının kullanılması gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Talat, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesindeki demecinde, Kıbrıs sorununa "en kısa zamanda kesin çözüm istediğini" belirtti.

Kıbrıs'ta, "Baştan başlayarak yeni müzakereler yapılmasının mümkün olmadığını" kaydeden Talat, "Ortada Annan Planı var. Bu planın yapı taşlarını kullanmalıyız" dedi.

Talat, "Hedefim, 2008 yılı sonuna kadar kesin çözüme varmak. Bunun mümkün olduğuna inanmak için birçok nedenim var. Yıl sonuna kadar kısa bir ön hazırlık ve daha sonra da toplu bir çözümle ilgili müzakereler için çok zamanımız var" diye konuştu.

Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün sürmesinin "Adanın iki toplum temelinde bölünmesine yol açacağını" belirten Talat, politikacıların kendi aralarındaki kavgayı halka hissettirmelerinin "son derece tehlikeli bir gelişme" olacağını söyledi.

Talat, "Bizim hedefimiz Tayvan olmak değil. Benim yıllardır savunduğum şey, ilgili BM kararlarında da izah edildiği gibi çözümün siyasi eşitliğe dayandırılmasıdır. (Eski Rum yönetimi lideri Tasos) Papadopulos bunlara başka bir yorum getiriyordu. Ben ayrıca, iki devletin birleşiminden oluşacak yeni ortaklıktan söz ettim, bizim Kıbrıs Cumhuriyeti'ne eklenmemizden değil. Bulunduğumuz çıkmazlardan hepimizi sadece çözüm çıkaracaktır. Çözüm hem Kıbrıslı Türkler, hem de Rumlar için yararlıdır" dedi.

Gazetenin, Rum yönetiminin yeni lideri Dimitris Hristofyas ile ilişkilerinin nasıl olduğu sorusunu da yanıtlayan Talat, "Hristofyas ile çok iyi ilişkileri bulunduğunu" ve "en kısa zamanda, yeni bir girişimde bulunmak üzere uluslararası toplumun çağrısına birlikte yanıt vermek için görevi üstlenmesini ve politikasını belirlemesini beklediğini" söyledi.

Talat, "Yeni bir döneme girmiş olmamızdan memnunum. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Hristofyas ile görüşmeyi ve çözüm konusundaki niyetimizi teyit etmeyi bekliyorum. Biz liderler, vatandaşların kabul edeceği bir çözüm bulmak zorundayız. Eğer vatandaşlar bunu istemiyorlarsa, bunun olması mümkün değil. Böyle bir şey olsa bile işlemeyecektir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious