Talat: “AB, Rumların esiri'

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu'nun Türkiye hakkında aldığı tavsiye kararını değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu kararın "yanlış bir ve haksız bir değerlendirme olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan görev süresinin dolması nedeniyle başlatmış olduğu veda ziyaretleri çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Talat, ziyaret sırasında AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in Türkiye'nin AB'ye üyelik görüşmelerinin kısmen askıya alınmasını tavsiye etmesi ve AB Komisyonunun böyle bir karar almasının "yanlış bir ve haksız bir değerlendirme" olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, konuşmasının devamında AB Komisyonun almış olduğu bu kararın, aynı zamanda Kıbrıs Rum Kesimi'nin esiri oldukalrının bir göstergesi olduğunu söyledi. Talat, "AB Komisyonu haksız ve yanlış bir değerlendirme yaparak adeta Kıbrıs Rum Kesimin esiri olmuştur. İnanılır gibi değil; sanki tüm Türkiye'nin AB süreci Kıbrıslı Rumların üzerine kurulmuş gibi. Umarım komisyon daha sağlıklı bir değerlendirmede bulunur" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat Finlandiya Başbakanının Cuma günü Ankara'yı ziyaret etmesi konusunda bir gazetecinin sorusu üzerine ise; "Ssadece Finlandiya'nın sadece Kıbrıs konusunda görüş alış verişinde bulunacağını sanmıyorum. Türkiye'nin AB süreci konusunda değerlendirmede bulunacağını düşünüyorum" dedi.

LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KARAHAN: TÜRK HALKI MİLLİ DAVALARDA ÖDÜN VERMEZ

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan ise komisyonun almış olduğu kararı eleştirerek, "Talihsiz bir tavsiye kararı alınmıştır. Türkiye'nin bu gibi kararlarla ödün vermesi isteniyor; ama bu tamamen ters tepecektir. Türk ulusunun karakterini bilmek lazım. Türk ulusu milli bir davada ödün veremez." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious