Talat: AB konularında yakınlaşmalar var

Talat: AB konularında yakınlaşmalar var.8351
  • Giriş : 24.03.2009 / 15:31:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Talat, ay sonunda ABD yapacağı ziyarete ilişkin bir soru üzerine, ABD'den böyle bir davet alacakları bilgisi Rum basınına yansıyınca, Rum-Yunan lobisinin ABD'de yoğun faaliyet içine girdiğini belirtti.

ABD'den görüşme için, 30 Mart tarihinin ABD Dışişleri Bakanına uygun olduğu bilgisi aldıklarını ve bu tarihin kendileri için de uygun olabileceğini belirtiklerini aktaran Talat, "Hala durum aynıdır, yani bize teyit gelmemiştir. Olumsuz yanıt da gelmemiştir. Zaten olumsuz yanıt aslında, bizi davet olduğuna göre, olumsuz yanıt bizimle tarih konuşulduğu için gelebilirdi. Böyle bir şey de gelmemiştir" dedi.

Talat, bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde "ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin olmayacağı ve ziyaretin iptal edildiği" yönünde haberler çıktığına işaret ederek, kendilerine bu yönde bilgi gelmediğini, dün ABD Büyükelçisi ile görüştüğünü, onun da "henüz bu konuda söyleyebileceği bir şey bulunmadığını" ifade ettiğini aktardı.

-"OLMAZSA CAN SAĞLIĞI DERİZ VE YOLUMUZA DEVAM EDERİZ"-

Talat, ABD ziyaretine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Rum basınına göre bu gerçekleşmeyecektir. Bize ise gerçekleşmeyeceğiyle ilgili herhangi bir bilgi henüz gelmemiştir. Ama olabilir, zaten bizim büyük erişilmesi gereken bir hedefimiz gibi değildi bu hedef. Sadece bize böyle bir davet olabileceği söylendi, biz de onu memnuniyetle karşılayacağımızı söyledik. Konu bundan ibarettir. Eğer olursa iyi olur, görüşlerimizi ortaya koyarız, Kıbrıs Türk tarafının duruşunu, çözüm için verdiği mücadeleyi ve şu anda yürütülen görüşme sürecinde hem pozisyonumuzu, hem karşılaştığımız zorlukları ortaya koyarız. Bu doğrudan, birinci elden ABD'yi bilgilendirme olur. Ancak olmazsa can sağlığı deriz ve yolumuza devam ederiz. Çünkü bizim hedefimiz, tabii ki Kıbrıs sorununu bir an önce çözmek ve Kıbrıs Türk halkını artık dünyanın bir parçası haline getirecek adımları atmak. Hedefimiz budur. Dediğim gibi, olursa ziyaret iyi olur, ama olmazsa da dünyanın sonu değildir."

Başka bir soru üzerine, ABD Dışişleri Başkanı ile görüşmesi olmazsa ABD ziyaretinin da olmayacağını belirten Talat, konunun, Hristofyas'la bugün baş başa yaptığı görüşmede kısaca gündeme geldiğini belirtti.

-MÜZAKERELER-

Bugün AB konularını görüşmeye devam ettiklerini, bu konuda 9 "kağıtları"  bulunduğunu, uzmanların ve temsilcilerin bunlar üzerinde çalışma yaparak yakınlaşma sağladığını anlatan Talat, bugün genel yaklaşımların ortaya konulduğunu, metinlerin daha da yakınlaştırılması için temsilcilere ve uzmanlara görev verdiklerini kaydetti.

2 Nisan Perşembe günü yeniden bir araya geleceklerini, AB konularını tamamlamayı öngördüklerini ve ardından "ekonomi" başlığına geçeceklerini ifade eden Talat, "AB konularında ciddi yakınlaşmalar var, farklılıklarımız da var, ama oldukça ciddi yakınlaşmalar da var. Genel hatlarıyla AB başlığı iyi gidiyor diyebilirim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*