Talat: AB'nin sözünü tutmasını bekliyoruz

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Avrupa Birliğinin (AB) Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda verdiği sözü tutmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de, Doğrudan Ticaret Tüzüğü onaylansa da, onaylanmasa da, KKTC'nin hiçbir şey kaybetmeyeceğini, Türkiye'nin her zaman KKTC'nin yanında olacağını, bunu bütün dünyanın bilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Talat ve Dışişleri Bakanı Gül, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından basına açıklama yaptılar.

Talat, çalışabilir doğru bir Doğrudan Ticaret Tüzüğünün kabul edilmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne de katkı yapacağına işaret ederek, amaçlarının nihai çözüm olduğunu belirtti.

Gül de Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün artık AB'nin sorunu haline geldiğini ifade ederek, ''Bu tüzük onaylansa da, onaylanmasa da KKTC hiçbir şey kaybetmeyecektir'' dedi.

Kapsamlı bir çözümde adanın gerçeklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Gül, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapıcı tavırlarını sürdüreceklerini, bunun hiçbir zaman Kıbrıs Türklerinin haklarından feragat edecekleri anlamına gelmediğini vurguladı.

-GENELKURMAY BAŞKANININ AÇIKLAMALARI-

Dışişleri Bakanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın cumhurbaşkanlığı seçimi ve sınır ötesi harekatla ilgili sözleri hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine, bunların Türkiye'nin meseleleri ve Türkiye'de konuşulacak konular olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz burada şimdi Kıbrıs'ın meselelerini konuşuyoruz. Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunu nasıl ilelebet yaşatacağımızı konuşuyoruz. Bu söylediğiniz konular Türkiye'nin kendi meseleleridir. Türkiye'de konuşuruz o konuları. Ayrıca, tabii ki Anayasanın sadece yazılı şekline değil, Türkiye Cumhuriyeti'nde Türkiye Cumhuriyetini yöneten hükümetler, kurumlar, herkes ruhuna da bağlı olması gerekir ve bağlıdırlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious