Talat: Alman Meclisi'nin kararı bir ilk

Talat: Alman Meclisi'nin kararı bir ilk.9436
  • Giriş : 30.05.2007 / 16:59:00

Talat, Almanya Federal Meclisi'nin Kıbrıs konusundaki kararının "bir ilk" olduğuna işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Almanya Federal Meclisi'nin Kıbrıs konusundaki kararının "bir ilk" olduğuna işaret ederek, kararda yer alan dilek ve temenniler ile iş yapmaya dönük kısımların birbirinden ayrılarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kararın ''beklenmeyen bir gelişme'' olarak nitelenebileceğini kaydeden Talat, kararda Türk askerinin çekilmesinin ya da Türk limanlarının Rum gemilerine açılmasının istendiği maddelerin dilek ve temenniler bölümünü oluşturduğunu belirtti.

Talat, Bayrak Televizyonu'nda (BRT) yayımlamam Akis programında yaptığı açıklamada, kararın iş yapmaya yönelik bölümlerinde çok önemli ve yeni unsurların bulunduğuna vurgu yaparak, "Alman meclisinin hükümetine yaptığı çağrıların ilk kez yaşandığını ve Kıbrıs Rum tarafını öfkelendirenin de bu durum olduğunu" kaydetti.

İzolasyonların kaldırılması, doğrudan ticaret tüzüğünün geçirilmesi ve Kıbrıs Türk kurumlarıyla ilişki kurulması yönündeki çağrıların başka hangi kararda yer aldığını soran Talat, ''Kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi alsaydı ancak bu şekilde yazardı'' dedi.

Talat, diğer unsurların sadece dilek ve temenni kısmını oluşturduğunu ve hiçbir önemi bulunmadığını yineleyerek, kararın bu bölümün dışında kalan kısmının Rumların aleyhine, Kıbrıs Türk tarafının ise lehine olduğunu ifade etti.

-''ARKASI GELECEK''-

Talat, ''Bu bir yeni adım ve başlangıçtır, bunların arkası gelecektir. Almanya'nın bu desteğinin önemini bilelim, bunun artmasını sağlamak için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyalım. Bundan kaybetmeyiz, kazanırız'' dedi.

Talat, Almanya'nın, İngiltere'nin ''tavşan kaç, tazı tut'' tarzı politik yaklaşımlarından farklı bir şekilde olaya yaklaştığını anlattı.

-TÜRKİYE-FRANSA-AB-

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Fransa'daki değişim ve Türkiye'deki seçimleri değerlendirirken ise ''(Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy ile Türkiye-AB ilişkilerinde umarım kötü şeyler olmaz'' dedi.

Talat, Türkiye'nin AB vizyonunun kararması halinde, bunun siyasal dengeler ve güvenlik açısından yeni değerlendirmeleri gerektireceğini söyledi. Türkiye'deki seçim sonuçları her ne olursa olsun sandıktan çıkacak kararın sonrasında akılcı politikaların sürdürülmeye devam edeceğine inandığını belirten Talat, ''Türkiye-AB ilişkilerinde bugünkü noktaya kolay gelinmedi ve hiçbir iktidar bunu heba etmez. Sandıktan çıkacak iktidarın AB vizyonunu çöpe atacağını sanmıyorum'' diye konuştu.

Talat, Türkiye'deki mitingleri değerlendirirken ise ''Sonuçta bir hedefi güderek organize edilmiş eylemlerde kitleleri harekete geçirme başarısı gösterildi. Ama nihai karar sandıktan çıkar'' dedi.

-KKTC'YE SAHİP ÇIKMAK-

KKTC'ye sahip çıkmadığı iddialarıyla ilgili olarak da Talat şunları söyledi:

''KKTC'ye sahip çıkmamak olur mu? KKTC'ye sahip çıkmadığım iddiası mantıksız bir iddiadır. Benim uluslararası toplantılardaki varlığım bile KKTC'nin varlığı ve devam edeceğinin göstergesidir. KKTC'yi halkı, bütün kurumlarıyla, gerek devlet gerek sivil toplumu ile güçlendirmek ve kurumsallaştırmak için her türlü çalışmayı yapıyoruz.''

KKTC'ye sahip çıkmakla birleşik Kıbrıs vizyonunun çelişmediğini belirten Talat, birleşik Kıbrıs'ın KKTC'nin dönüşümüyle oluşacağını söyledi. Çözümsüzlük koşullarında da çözümde de KKTC'ye ihtiyaç olduğunu ifade eden Talat, Annan planında da KKTC'nin birleşik Kıbrıs'a dönüşmesinin öngörüldüğünü anlattı.

Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetiminin amacının Kıbrıslı Türkleri daha da büyük bir baskı altına alıp, kendi istedikleri bir çözüme zorlamak olduğunu da ifade ederek, ''Doğrudan ticarete de bunun için karşı çıkıyorlar. Mümkün olsa izolasyonları daha da artıracaklar. Bizi bastırıp nefes alamaz hale getirip teslim alacaklarını sanıyorlar, bu mümkün değildir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious