Talat: Bir çözüm olursa şimdi olur

Talat: Bir çözüm olursa şimdi olur.12543
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:36:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum kesiminde yarın yapılacak ''başkanlık'' seçimlerinin ikinci turundan galip çıkacak isimle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat, Girne Belediyesi ile İzmir Karşıyaka Belediyesi arasındaki kardeş belediye işbirliği çerçevesinde Girne'de yaptırılan parkın açılışına katıldıktan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un yarın ikinci turu yapılacak seçimlerde, ilk turda seçim dışında kalmasının, Kıbrıs konusuna yeni bir açılım getireceğine inandığını ifade eden Talat, ''Papadopulos'un Kıbrıs'ta Türklerle hiçbir şekilde güç paylaşımı niyeti olmaması nedeniyle referandumlardan sonra 4 yıl boşa geçti'' dedi.

''Umuyoruz ki seçimlerden sonra böyle olmayacak, kim kazanırsa kazansın biz görüşmeye hazırız'' diyen Talat, yeni dönemin de geçmişte olduğu gibi kaybedilmemesini umut ettiklerini, bunun için de üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Talat, Rum yönetiminin ''uzlaşmaz tavrının'' sürmesi durumunda Kıbrıs'ın birleşmesinin hayal olacağını ve ayrılığın pekişeceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ayrılık pekişecektir, sorun buradadır, ben bunun altını çizmek istedim. Bunun hangi safhalardan geçeceği, ne şekilde olacağı başka bir konudur. Hem konjonktüre bağlıdır, hem de o sıralarda bizim ve Rum tarafının pozisyonlarına bağlıdır. Eğer bir çözüm olursa şimdi olur, olmazsa eğer, Kıbrıs'ın birleşmesi artık çok zor olur.''

-KOSOVA-

Kosova'nın bağımsızlığını elde etmesinin, KKTC için de benzer bir yolu açıp açmayacağına ilişkin bir soru üzerine Talat, şöyle konuştu:

''Değerlendirilebilir, tartışılabilir. Zaten şimdiden tartışılıyor dünya kamuoyunda. Buradaki en belirgin özellik, Kosova'nın başlangıcından beri dünyanın benimsediği, onay verdiği, anlayabildiği bir politika gütmesidir. Dolayısıyla şu anda bizim dünyanın benimsediği, onay verdiği, destek olduğu politikamız bütünlüklü çözümdür. Siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devletin eşit statüsünü dikkate alacak, garanti sisteminin devam edeceği yeni bir ortaklık. Bu politika destek buluyor. Bu politikayı götürerek sonuca ulaşmayı umuyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious