Talat; Bryza ile görüştü

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Mehmet Ali Talat, adada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'yı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev, Özel Kalem Müdürü Asım Akansoy, Dışişleri Bakanlığı II. Derece Meslek Memuru Ali Tuncay'ın da görüşmede hazır bulundu. Görüşme de açıklama yapılmazken, basının görüntü almasına da imkan sağlanmadı.
Buradaki görüşmenin ardından KKTC Başban'ı Ferdi Sabit Soyer'le bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza Başabakanlığa gelirken samimi tafırları dikkat çekti görüşmede herhengi bir açıklama yapılmazken yalnızca basının görüntü almasına olanak sağlandı.

Bryza "al - ver için paket sundu" iddiası

Bryza'nın dün Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği temasları sırasında 24 Ocak tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından sunulan 10 maddelik öneriler ile Rum yönetiminin Maraş önerisinin "evliliğine" denk düşen önerilerde bulunulduğu iddia edildi. Bryza'nın ayrıca Ercan Havaalanının "açılmasını" da gündeme getirdiğini belirtirken, bilgi sahibi kaynakların, Bryza'nın Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs temasları sonrasında ABD'nin belirli bir formülünün bulunmadığı sonucuna vardıklarını savundu.

Bryza'nın çeşitli temasları sırasında söylediklerinin farklılıklar gösterdiğini belirtirken, Bryza'nın kimi temaslarında "Kıbrıslı Rumların Maraş'a dönmeleri beklentisinden bahsettiğini, kimi temaslarında ise Rumların dönmelerinden söz ettiğini, kimi zaman da Maraş'ın bir bölümünün iadesine değindiğini" iddia etti.

Rum yönetiminin ise, herhangi bir paketin söz konusu olmadığı ve Türkiye'nin yükümlülüklerinin bir al-ver mantığı ile karşılanamayacağı görüşünde olduğunu belirtirken, Bryza'nın ziyaretinin ilk amacının Türkiye ile AB arasında yaşanacak bir krizin aşılması amacıyla tüm olasılıkların incelenmesi olduğu savunuldu

Bryza, Güney Kıbrıs'taki dünkü temasları çerçevesinde Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Sotos Zakheos ve Kıbrıs Sorunu Bölümü Müdürü Eroto Kozakos Markullis ile görüşmesinin ardından sırasıyla Rum Meclisi Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious