Talat: "Çifte standarttan muzdarip bir halkız"

Talat:
  • Giriş : 15.02.2008 / 16:15:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı açıklamayla çok önemli bir konuya işaret ettiğini belirterek, ''Biz çifte standarttan muzdarip bir halkız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı'nda (TESEV) düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen Kıbrıs konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Talat, toplantı öncesi basın mensuplarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kosova'nın bağımsızlığını tanımaya hazırlanan Avrupa Birliği (AB) üllkelerinin KKTC'nin bağımsızlığını tanımayarak çifte standart uyguladığı" yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine, "Sayın Putin çok önemli bir şeye işaret etti. Biz çifte standarttan muzdarip bir halkız" diye konuştu.

Batı'nın izolasyonların kaldırılması ve diğer konularda KKTC'ye verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğine işaret eden Talat, "O bakımdan Batı'nın çifte standardı yok. Bana göre Batı dünyası çok standartlı bir dünya" dedi.

Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum kesiminde pazar günü yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin bir soru üzerine de, "Bu seçimlerden sonra BM'nin Kıbrıs'ın bütünleşmesi yönünde bir girişimi olacak. Bu, son girişim de olabilir. O bakımdan oradan çıkacak liderin güdeceği politikalar önemli" diye konuştu.

14 Şubat 2008'de Kremlin'de düzenlediği yıllık basın toplantısında Kosova'nın statüsüne değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Kimseyi gücendirecek birşey söylemek istemiyorum. Ancak Kuzey Kıbrıs aslında 40 yıldır bağımsız. Niye tanımıyorsunuz? Avrupalılar, çifte standart uygulamaktan utanmıyor musunuz?" demişti.

Putin: "40 yıllık KKTC'yi neden tanımıyorsunuz?"

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious