Talat doğrudan ticareti görüşecek

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Talat bugün, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile doğrudan ticaret tüzüğü de dahil olmak üzere çeşitli konuları görüşecek.

Mehmet Ali Talat, Brüksel'de basına yaptığı değerlendirmede, “Kıbrıs sorununun çözümündeki sıkıntılara çözüm bulabilmek ve daha ileri adımlar atabilmek için Brüksel'e geldiğini'' söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ''AB ile ilişkileri koparmama isteği ve çabasındayız'' dedi.

Talat, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün çıkması durumunda Kıbrıslı Türkler'in rahatlayacaklarını, bu yönde yoğun çabalar harcandığını söyledi.

"Almanya çalışmalara hız verdi"

Mehmet Ali Talat, AB'de Almanya'nın dönem başkanlığıyla birlikte söz konusu tüzük çalışmalarının ivme kazandığını, sağlıklı ve uygulanabilir bir belge hazırlanması için çaba harcandığını belirtti.

Rum tarafının, ihracatta güney limanlarının kullanılması yönünde zorlama yaptığını söyleyen Talat, bunun dolaylı ticaret anlamına geleceğini, doğrudan ticaret için kuzey limanlarının kullanılması gerektiğini anlattı.

Dönem başkanlığının henüz hazırlık aşamasında olduğunu, trafiğin giderek yoğunlaşacağını belirten Talat, ada içi ticaret için hazırlanan Yeşil Hat Tüzüğü'nde karşılaşılan sorunlara da dikkati çekerek, ''kamyonların güneye geçememesi, sürücülerin ehliyetlerinin geçersiz sayılması, KDV sorunları yaşanması'' gibi güneye mal satışını engelleyici unsurlara da değindi.

Petrol krizi seçim taktiği mi?

Cumhurbaşkanı Talat, Akdeniz'deki petrol krizine ilişkin bir soru üzerine, KKTC'nin de Akdeniz'deki doğal zenginlikler üzerinde ortaklığı ve söz sahipliği bulunduğunu hatırlattı.

Talat ''Adanın birleşmesinden yana tavır koymuş bir devlet ve halk olarak adanın bütünündeki doğal kaynaklarda hakkımız olduğunu söylüyoruz. Ayrıca, bizi karşılıksız ve koşulsuz destekleyen bir ülke olan Türkiye'nin de Akdeniz'deki doğal kaynaklarla ilgili iddia ve talepleri var, bunları haklı görüyoruz . Bir uzlaşmaya varılması için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerekiyor” dedi.

Rum kesiminde gelecek yıl seçimler yapılacağını belirten Talat ''Petrol zengini bir ülke vaat ederek seçim kazanacağını uman bir Rum yönetimi var. Seçimlerden sonra petrol çıkarmanın karlı ve mantıklı olmadığını söyleyip vazgeçebilirler'' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious