Talat: 'Egemenliğimizi teslim etmiyoruz'

Talat: 'Egemenliğimizi teslim etmiyoruz'.8351
  • Giriş : 03.07.2008 / 17:03:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC olarak egemenliği ve yurttaşlığı birilerine teslim etmediklerini belirterek, "Egemenlik birine verilmiyor, egemenlik yeni ortaklığın çerçevesinde paylaşılıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın, kendisini zor durumda bırakabilmek için, "Türkiye ile belki çatışır" diye çirkin saldırı yaptığını söyledi.

Talat, gazetecilerin, Hristofyas ile 1 Temmuzdaki görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, "tek egemenlik ve tek vatandaşlık konularında prensipte anlaşıldığı" yönündeki ifadelere muhalefetin tepkisiyle ilgili görüşü soruldu.

"Kıbrıs sorununun çözümü isteniyorsa, bu çözüm eğer federal birleşik Kıbrıs olacaksa, bunun tek egemenliği ve tek yurttaşlığı olacağının tartışma götürmeyeceğini" ifade eden Talat, iki egemenlikli ve iki yurttaşlığı olan bir devletin dünyada olmadığını söyledi.

Egemenliğin ve uluslararası kimliğin tek olacağının herhangi bir çözümde tartışma konusu olmadığını, geçmişte de olmadığını kaydeden Talat, "egemenlik ve yurttaşlığın tek olacağının, bir çözümde nasıl uygulanacağının tam teşekküllü müzakerelerde tartışılacağını" belirtti.

"Egemenliği vermiyoruz, ortak oluyoruz"

"Yeni devletin egemenliğini ve yurttaşlığını konuştuğumuzu unutmayalım. Biz KKTC olarak ne egemenliğimizi, ne yurttaşlığımızı birilerine teslim etmiyoruz. Kurulacak olan yeni devletin egemenliğinden bahsediyoruz" diyen Talat, kurulacak yeni devletin egemenliğine Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ortak olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious