Talat: Erenköy'ün tecridi ortadan kalkacak

Talat: Erenköy'ün tecridi ortadan kalkacak.8351
  • Giriş : 27.06.2009 / 18:41:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla Erenköy'ün tecridinin de bir anlamda ortadan kalkacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat, KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında 7. sınır kapsının açılacağı Yeşilırmak köyünü ziyaret etti. Talat, köylülerle sohbet ederek, sorularını yanıtladı. Ziyarette, Kıbrıs Rum tarafındaki Pirgo köylüleri de bulundu. Rum köylüler, kapının açılması kararı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Talat'a teşekkür etti.

Mehmet Ali Talat, Yeşilırmak kapısının açılması konusunda kendisini harekete geçirenin Pirgo köylülerinin yaşadığı, özellikle sağlık alanındaki sıkıntılar olduğuna işaret ederek, ''Ben bu kapının açılmasını bu sebeple istedim ve onayladım'' dedi.

Kapının açılmasının çözüme yardımcı olmasını umduğunu belirten Talat, ''Hristofyas bu iyi niyetinizi algıladı mı'' sorusuna karşılık, ''Herhalde algılamıştır'' diyerek, Pirgo köylülerinin kendisine anlattığı sıkıntılardan örnek verdi.

''Bir kapıyı açamayanlar sorunu nasıl çözecek'' yönündeki eleştirilere değinen Talat, kapıyı statüko devam ederken, mevcut durumda açtıklarını belirterek, kapının açılması sürecinde çıkan tartışmalar sırasında Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı telefonla arayarak , ''Bu böyle devam ederse görüşmeleri de berbat edeceğiz, gel bu konuyu kapatalım'' dediğini ve konuyu temsilcilerine devrettiklerini anlattı.

Yeşilırmak kapısında da diğer kapılardaki kuralların geçerli olacağını ifade eden Talat, kapının açılmasıyla Erenköy'e de ulaşımın BM eskortunda sağlanacağını söyledi.

Talat, Erenköy'e geçişin herkes için olmadığını, çünkü Erenköy'ün askeri bölge olduğuna işaret etti. Erenköy'e geçiş kuralları hakkında bilgi veren Talat, ''Yeşilırmak kapısının açılmasıyla Erenköy'ün tecridinin de bir anlamda ortadan kalkacağını'' kaydetti.

Talat, Yeşilırmak kapısının açılmasının zaman alacağını, bu yolların trafiği kaldırmayacağını, yolların genişletilmesinin ve tamirinin gerektiğini ifade etti. Talat, bu çalışmaların zaman alacağını, bekli de o zamana kadar Kıbrıs sorununun çözüleceğini, ama yine de bu yollara o zaman da ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Basından okuduğu kadarıyla, Yeşilırmak köylüleri arasından kapının açılmasına destek olanlar olduğu gibi karşı çıkanlar da olduğuna işaret eden Talat, kapının açılmasının kimseye zararı olduğunu düşünmediğini, böyle bir şey olursa da gerekli tedbirin alınacağını söyledi.

Talat, olası bir çözümde Yeşilırmak'ın konumunun ne olacağıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuların henüz konuşulmadığını, bölgenin Rumlara verileceğinin doğru olmadığını kaydetti.

Rumlara güvenip güvenmediği sorusuna, bu güvenin zamanla sağlanacağı yanıtını veren Talat, ''Bu anlaşmanın yürümesi ve güvenliği için tedbirleri alırsak, şimdi güvenmesek bile sonradan bu güveni sağlayabiliriz'' dedi.

Talat, bayrak, özgürlük ve bağımsızlıktan feragat etmeyeceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat, anlaşma halinde, AB müktesebatından bazı sapmaların (derogasyonlar), AB müktesebatının bir parçası haline getirileceğini, bu konuda önerilerinin olduğunu açıkladı. Bu duruma, Lizbon anlaşmasını imzalamayan İrlanda'nın durumunu örnek gösteren Talat, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da bunu söylediğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*