Talat fena kızdı!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı kendisine yöneltilen bir soru oldukça kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Gaziantep Üniversitesi'nde "Kıbrıs Sorunu'nun İçinde Bulunduğu Aşama" konulu bir konferans verdi. Yaklaşık 1.5 saat süren sunumun ardından dinleyicilere söz veren Talat, kendisine yöneltilen "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurtuluş yıl dönümüyle ilgili düzenlenen törende bir Türk subayımızın yapmış olduğu konuşma ile KKTC bayrağıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti bayrağının dalgalanmasından niçin rahatsız olduğunuzu öğrenebilir miyim?" sorusuna oldukça sinirlendi.

Dinleyicinin sorusuna sert bir üslupla cevap veren Talat, şöyle konuştu: "Şimdi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümünün yapıldığı törenin konuşmacısı ve Cumhurbaşkanı benim. Bana KKTC ile ilgili böyle bir soru sormaya kimsenin hakkı yoktur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim, titizlikle sahip çıktığımız ve koruduğumuz; kurumlarıyla bizim yönetim mekanizmamızdır. Onun Cumhurbaşkanı da benim. Ben bayraktan rahatsız olmam. Böyle birşey ne zaman oldu. Bunu size kim söyledi. Hangi kaynaktan öğrendiniz. Nereden duydunuz? Böyle birşey hiç olmadı. Böyle birşey hiç konuşulmadı. Kıbrıs'ta da, Türkiye'de de konuşulmadı. Bunu ilk defa duydum. İkincisi; konuşmayı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bir asker değil, benim askerimdi. Kıbrıslı Türk Güvenlik Kuvvetleri mensubuydu. Ben rahatsızlık duymadım. Ben sadece, oradaki programın olmayan bir bölümüne yapılan bir girişi beğenmedim. Buna tepki gösterdim ve gereken tedbiri aldım. Cumhurbaşkanının görevi bu değil mi? Ben yapmam gerekeni yaptım. Bizim bir kavgamız yok ki? Ne askerimizle, ne de bayrağımızla hiçbir şekilde bir kavgamız yok"

Tarafsızlığını yitirmiş AB'nin Kıbrıs sorununun çözüm platformu olamayacağına değinen Talat, Kıbrıs meselesinin çözüm platformunun Birleşmiş Milletler olduğunu söyledi. AB'den üyelerini doğru yola davet etmesini isteyen Talat, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Rum Kesimi'nin tam üyeliği ve onu kayıtsız şartsız destekleyen Yunanistan'ın üyeliği nedeniyle tarafsızlığını yitirmiş bu kurumun Kıbrıs sorununun çözümünde çerçeveyi oluşturan zemin olmadığını söylüyorum. AB'nin rolü şu olmalıdır: Kendi üyesi olan Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ı çıkarın. 23 üye ülkeyi doğru yola davet etmelidir. Kıbrıs sorununun çözümü için çaba ortaya koymaya davet etmelidir. Kıbrıs Rum tarafına ve Yunanistan'a 'Böyle giderseniz, bu politikayı güderseniz, sizinle ilişkilerimizde sorun çıkacak' diyebilmelidir. Üyelerine de bunu söyleyebilmelidir. AB'nin olumlu rolü bu olabilir. Yoksa taraflı olan, üyelerinin 2'si bize karşı hasmane bir politika güden bir kurum, tarafsız bir arabulucu rolü oynayamaz"

Program sonunda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Erhan Ekinci, Talat'a bakır yapımı bir süs eşyası hediye ederken, Gaziantep Gaziler Derneği üyeleri de yöresel kıyafetleriyle Cumhurbaşkanı'nın elini sıktı. Gaziler, Mehmet Ali Talat'a çiçek ve bakır bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious