Talat: 'Fransa'yı uyarmıştık'

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Cumhrubaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafının bugünkü koşullarda egemen olmadığını ve yasadışı bir irade olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Talat, bu akşam Bayrak Televiyonu'nda (BRT) yayımlanan “Aktüel” adlı programda, konuyla ilgili bir soru üzerine, Rum tarafının bugünkü koşullarda egemen olmadığını ve yasadışı bir irade olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim kabul edebileceğimiz bir durum değil. Çünkü Kıbrıs Rum tarafının askeri anlaşma yapma yetkisi zaten yok. Ne Kuruluş Anlaşmaları'na göre vardır, ne de Garanti ve İttifak Anlaşmaları'na göre vardır. Kuruluş Anlaşması'na göre zaten askeri yoktur. Askeri üssü olamaz. Halbuki o üslerden yararlandıracak Fransa'yı, yasal değil, yasadışıdır.”
Fransa'yı bu konuda uyardığını, Güney Kıbrıs'taki Fransız büyükelçiyle görüştüğünü ve daha önce Fransa Cumhurbaşkanı'na mektup gönderdiğini anlatan Talat, Kıbrıs Türk halkının böyle bir şeyi tolere etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Rum tarafının Fransa ile yaptığı anlaşmanın, olası bir çözümde herhangi bir sonuç doğurmayacağını ifade eden Talat, “Bunu zaten, Fransa'ya yazılı olarak da bildirmiştik. Yani, 'bir çözümde sizin yapacağınız anlaşmayı biz uluslararası sözleşmeler kapsamında görmeyeceğiz' dedik” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious