Talat 'gizli görüşme' iddialarını yalanladı

Talat 'gizli görüşme' iddialarını yalanladı.9490
  • Giriş : 24.10.2008 / 14:11:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum yönetimi lideri Hristofyas'la baş başa yaptığı görüşmenin ''kayıt altında olmadığı'' iddialarının doğru olmadığını belirterek iddialara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la baş başa yaptığı görüşmenin ''kayıt altında olmadığı'' iddialarının doğru olmadığını belirterek, ''Baş başa olan görüşme gerekli yerlere, gerekli makamlara ve karar alma, değerlendirme yapması gereken kişilere iletilmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, bir etkinlik sonrası gazetecilerin Hristofyas'la Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 1.5 saat süren baş başa görüşmesinin ''kayıt atına alınmadığı'' yönündeki eleştire ilişkin görüşünün sorulması üzerine, iki görüşme arasında birçok tartışma olduğunu, Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın bir televizyon programındaki sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve Hristofyas'ın kendisine ''Yoldaş desin mi demesin mi'' tartışması yaşandığını, bunun üzerine Rum tarafında bir kampanya başladığını ve karşılıklı iddialar olduğunu kaydetti.

-''TAMAMEN GİZLİ OLARAK DA GÖRÜŞEBİLİRİM''-

Baş başa görüşmede bunları konuştuklarını dile getiren Talat, şunları söyledi:

''Yani 'kayıt altında değil' doğru değil, sonuçta baş başa olan görüşme gerekli yerlere, gerekli makamlara ve karar alma, değerlendirme yapması gereken kişilere iletilmektedir. Baş başa görüşme ilk defa benimle başlamış bir olay değildir. Dünyanın her yerinde vardır. Ben Cumhurbaşkanı ve görüşmeci olduğuma göre bundan doğal bir şey de yoktur. İster baş başa yaparım bir görüşmeyi ister 10 kişi yanımda yaparım. İster tutanakçı bulundururum yanımda ister bulundurmam, yani bu tamamen benim tercihimdir. Bu konuda ne gibi bir spekülasyon yapılabileceğini ve bunun mantıklı kabul edilebileceğini anlayamıyorum. Bu benim görevim, halkım bana bu görevi vermiş. Baş başa da hiçbir tutanakçı olmadan da tamamen gizli olarak da görüşebilirim ve bu benim yetkimde ve bu benim görevim.''

Daha önceki baş başa görüşmelerinde ise Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki konuşmaları ile Hristofyas'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMKG) konuşmasını değerlendirdiklerini, yanlış anlamalar varsa onları düzelttiklerini ve doğruyu anladıklarını belirten Talat, şöyle devam etti:

''Ondan öncesinde de benzer şeyler olmuştu. Her defasında bu oluyor ve olacak, bundan doğal bir şey yok. Geçmişte de oluyordu. Geçmişte de görüşmecimiz baş başa görüşüyordu, yine tutanakçı olmuyordu. Doğru değil yani, o yanında tutanakçı götürüyordu. O zaman baş başa olmaz. Hatta çoğu zaman diplomatlar olur, der ki, 'bir özel görüşme yapalım, tutanaksız olsun lütfen', onu da yaparız. Bunlar normal siyasi hayatın parçalarıdır. Öyle bir mecburiyet yoktur yani her şey kaydolacak, her şey tutanaklı olacak diye bir şey yoktur. Yani mesele bundan ibaret.''

Cumhurbaşkanı Talat, ''O zaman, bu baş başa görüşme müzakere sürecine katkı sağladı diyebilir misiniz'' sorusuna karşılık da şunları söyledi:

''Oluyor tabii, çünkü sorununuzu hallediyorsunuz. Sizinle ilgili iddiası var veya sizi aşağıladığını düşündüğünüz iddiası var. Onun da aynı şekilde iddiaları var. Onları baş başa görüşmede ortadan kaldırırsınız veya açıklığa kavuşturursunuz. Ve ondan sonraki toplantıda daha rahat olursunuz. Çünkü herkesin önünde, bazen suçlama da yaparız baş başa olduğumuzda. Ama orada kaldığı için o ve özellikle o kısmı da rapor edilmediği için daha rahat olur, o nedenle katkısı olur.''

-TÜRKİYE'NİN BMGK ÜYELİĞİNE RUMLARIN TEPKİSİ-

Talat, Kıbrıs Rum yönetiminin, Türkiye'nin BMGK geçici üyeliğine tepki gösterdiği ve Hristofyas'ın Çin ziyaretinde aleyhte girişimde bulunacağını açıkladığının anımsatılması üzerine ise ''Türkiye'nin Güvenlik Konseyi geçici üyesi olması Rumları sevindirmeliydi diye düşünüyorum'' dedi.

Türkiye'nin bir dünya ülkesi olduğunu ve Güvenlik Konseyi'ne girmekle ona olan güvenin ispat edildiğini vurgulayan Talat, ''Türkiye oraya girdiğine göre bir dünya ülkesidir ve Kıbrıs'ta barışı savunmasının garantisidir bu da zaten. Onun için buna sevinmeliler'' diye konuştu.

Rumların, ''Türkiye çözüm konusunda isteksiz, çözüm parametrelerinin dışında görüşler ortaya koyuyor, sonuçlar elde etmeye çalışıyor'' yönünde iddiaları olduğunu belirten Talat, ''Türkiye Güvenlik Konseyi'ne girmekle bütün bunların ya gerçek olmadığı ya da eğer gerçekse bunların ortadan kalkması sonucu verecek bu üyelik. Dolayısıyla Rumların buna üzülmemesi lazım, kuşkularını bir kere kafalarından silmeleri lazım'' dedi.

Talat, şöyle devam etti:

''Türkiye oraya girdiğine göre bir dünya ülkesidir ve Kıbrıs'ta barışı savunmasının garantisidir bu da zaten. Onun için buna sevinmeliler. Ama niyetleri iyi değilse o zaman buna üzülebilirler. Ama ben iyi niyetli değiller demek istemiyorum, konunun önemini anlayamadılar, o yüzden bu tepkiyi gösteriyorlar demeyi tercih ediyorum. Tabii Hristofyas'ın Çin ziyareti belki bu konuyu içerecek ama herhalde daha önceden saptanmış bir ziyaretti. Fakat ben eminim ki, Çin Halk Cumhuriyeti de benim söylediğim çerçevede düşünmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*