Talat: Gül'e karşı büyük bir ayıp yapıldı

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e geçen hafta KKTC ziyareti sırasında gösterilen tepkinin "Gül’e karşı yapılan çok büyük bir ayıp" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat, bugün başlayacak ve iki gün sürecek "1. Uluslararası Doğal Afetler ve Olağanüstü Durumlarda Ulusal ve Uluslararası Koordinasyon, İşbirliği ve İnsani Yardım" konulu konferansın Merit Otel’deki açılış kokteylinde A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e gösterilen tepkiye ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Talat, "Sayın Gül’e karşı çok büyük bir ayıp yapıldı. Bu çok büyük bir ayıptır, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bize kayıtsız şartsız, hiçbir önkoşul olmadan destek veren tek ülkedir ve bu her hükümet döneminde olduğu gibi, bu hükümet döneminde de daha da artarak devam etmiştir" diye konuştu.
Türk basınında konuyla ilgili çıkan bazı haberlerin "yanlış, temelsiz ve gerçek dışı" olduğunu bildiren Talat, "Gül’e karşı yapılan yanlış hareketi ve çirkin davranışı Kıbrıslı Türklere atfetmenin de çok yanlış olduğunu" kaydetti.
Talat, "Tabii biz mahcup olduk. Böyle bir olay olmamalıydı. Ancak burası demokratik bir ülke, sonuçta demokratik ülkelerde böyle şeyler olabiliyor ve oldu maalesef" dedi.

TÜRKİYE’DEKİ SEÇİM DÖNEMİ
Türkiye’deki seçim dönemi nedeniyle özellikle AB ile müzakere süreci ve Kıbrıs gibi konuların geri plana düşmesinin "çok doğal" olduğunu ifade eden Talat, hem Cumhurbaşkanlığı seçimi, hem de genel seçimin Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Talat sözlerini şöyle sürdürdü:
"Demokrasi kazansın. Birlik, beraberlik, kardeşlik kazansın. Önemli olan budur. Çünkü eğer bugün birlik, beraberlik, kardeşlik zedelenirse seçimin sonucu ne olursa olsun, onarılması güç yaralar açılır." KKTC Cumhurbaşkanı, "seçimlerin ardından Türkiye’nin uluslararası ilişkilerdeki meselelerini yeniden ciddi şekilde ele alacağı konusundaki umudunu" da dile getirdi.

DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ
"Almanya’nın AB dönem başkanlığında, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geçmesini bekliyoruz. Geçmezse AB büyük bir mahcubiyet daha yaşayacaktır" diyen Talat, izolasyonları kaldırmanın ve doğrudan ticareti sağlamanın AB’nin görevi olduğunu söyledi.
KKTC’ye uygulanan izolasyonların haksız olduğunu belirten Talat, "Niçin haksız? Çünkü biz Kıbrıs sorununun çözümüne evet demiş bir halkız. O zaman izole edilmeye devam edilmemizin bir anlamı yok" diye konuştu.
Adanın birleşmesine yönelik şu sıralarda fazla bir gelişme olmadığını kaydeden Talat, tüm dünyaya ve BM’ye Kıbrıs sorununun çözümünün tek yolunun karşılıklı olarak müzakere etmek olduğunu anlatmayı sürdürdüklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious