'Talat-Hristofyas'tan beklenti yüksek'

'Talat-Hristofyas'tan beklenti yüksek'  .7915
  • Giriş : 11.03.2008 / 14:02:00

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yapacağı ilk görüşmeye büyük önem verdiklerini ve beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek, görüşmeden, "önlerini görmeye ya

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erçakıca, düzenlediği haftalık basın brifinginde, Talat ve Hristofyas'ın gelecek hafta görüşmesinin hemen hemen kesinleştiğini açıkladı.

"Kıbrıs sorununun önümüzdeki süreçte alacağı şeklin, Talat-Hristofyas görüşmesinde ortaya çıkmasını" beklediklerini kaydeden Erçakıca, "Bu görüşmeyle beraber, önümüzü görmemize yetecek verileri elde etmeye çalışacağız. Bu anlamda bu görüşmeden beklentimizin oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü bu önemli bir veri olacak" dedi.

Hasan Erçakıca, Talat-Hristofyas görüşmesinden ne beklediklerine dair şunları söyledi:

"Kıbrıs Rum tarafındaki liderlik değişiminin, politik bir tutum değişikliği anlamına gelip gelmediğini; yeni Kıbrıs Rum liderliğinin 8 Temmuz sürecini (Tasos) Papadopulos gibi bir oyalama süreci olarak ele alıp almayacağını ve Kıbrıs sorununa nasıl bir çözüm arayışı peşinde olduklarını bu görüşmede öğrenmeye çalışacağız. Bizim için bu veriler, Kıbrıs sorununun nasıl seyredeceğinin göstergeleri olacaktır. Biz bu verilere bu görüşmede ulaşmaya çalışacağız."

Rum tarafındaki lider değişikliğinin, gerçek bir politik değişiklik anlamında olup olmadığının çok önemli olduğunu kaydeden Erçakıca, yeni Rum liderliğinin 8 Temmuz sürecini bir oyalama süreci olarak kullanmaya devam etmesi halinde büyük bir hayal kırıklığı olacağını söyledi.

-TALAT'IN BM'YE MEKTUBU-

Erçakıca, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Talat'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdiği mektupla Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs sorununun esaslarıyla ilgili görüşlerinin anlatıldığını ve bunu, Kıbrıs sorununda yapılacak tartışmaların daha somut olmasını sağlayacak bir araç olarak hazırladıklarını kaydetti.

Erçakıca, Türk tarafının genel olarak tutumunun anlatıldığı mektupta detaylara fazla girilmediğini belirterek, Kıbrıs konusunda hazırladıkları bir plan olmadığını söyledi.

-"RUMLAR KAMUOYUNA ÇALIŞIYOR"-

Mektubu, "kamuoyunda pozisyon almak için bir araç olarak kullanmadıklarını" belirten Erçakıca, "Oysa Kıbrıs Rum tarafı kamuoyunu şekillendirmeye çalışıyor. Kamuoyuna oynamak veya kamuoyunu katılaştırmak görüşme süreçlerini verimsizleştiren başlıca unsurdur" diye konuştu.

Rum yönetimi lideri Hristofyas ve Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun "çok katı" açıklamalar yaptığına işaret eden Erçakıca, "Bir yerde önümüzdeki süreci bloke edici, esneklikten yoksun yaklaşımlar sergiliyorlar. Bizim bu mektubumuzu eleştiri konusu yapanlar, bence özellikle bu demeçlere dikkat etmelidirler. Bunlar, gerçekten önümüzdeki süreci verimsiz hale getiren potansiyeli taşıyan demeçlerdir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious