Talat ile Hristofyas 7. kez buluştu

Talat ile Hristofyas 7. kez buluştu.11022
  • Giriş : 11.11.2008 / 17:33:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereler çerçevesinde bugün yedinci kez bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lefkoşa Uluslararası Havaalanının yakında bulunan ve kapsamlı müzakereler için tahsis edilen binadaki görüşmeye, liderlerinin ekipleri ile adaya dün gelen, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer da katıldı. Görüşmede, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun da hazır bulundu.

Liderler, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" ana başlığı altında "yürütme" ve "yasama" konularını müzakere etmeyi sürdürecek.

Talat ve Hristofyas'ın 3 Kasım Pazartesi günü yaptıkları altıncı görüşmede, Kıbrıs Türk tarafı yasama organı konusundaki görüşlerini, Kıbrıs Rum tarafı ise yürütme organına ilişkin Kıbrıs Türk tarafının tutumuna dair düşüncelerini açıklamıştı. Talat toplantıda, görüşmenin içeriğine ilişkin Rum basınına sızdırılan haberlerin yarattığı sıkıntıları da gündeme getirmişti.

Bugünkü görüşmenin başında, basına içeriden görüntü alma imkanı sağlandı.

Bu arada BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, yarın KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Rum lideri Hristofyas ile ayrı ayrı görüşecek.

Öte yandan liderlerin kendilerine verdiği görev çerçevesinde dün bir araya gelen, Talat'ın BM ve AB İşlerinden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, federal hükümete bırakılacak yetkiler konusundaki çalışmalarına devam etti.

Temsilcilerin, "ortak bir metin" hazırlama yönünde ilerleme kaydettiği öğrenildi, ancak ayrıntılı bilgi alınamadı.

Nami ile Yakovu, perşembe günü yeniden bir araya gelecek iki liderin yapacağı görevlendirme çerçevesinde çalışmalarını sürdürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*