Talat: Kıbrıs girişiminden haberdadık

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, son dönemde siyasi krize neden olan "Limanların açılması" konusuyla ilgili olarak net açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer ve Genelkurmay'ın "Bize bilgi verilmedi" yönündeki açıklamalarına karşın Talat, Türkiye'nin limanlar konusundaki teklifinden haberdar olduğunu dile getirdi. Talat, yapılan tekliften, teklifin gündeme gelmesinden 3-4 gün önce haberdar olduğunu belirterek, "KKTC olarak bu teklifi onaylıyoruz" dedi.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından düzenlenen "Kıbrıs Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde son durum" konulu panele katılan Cumhurbaşkanı Talat bir konuşma yaptı ve soruları yanıtladı. Talat'a Kıbrıs Rum Kesimi'ne Türkiye'nin bir havalanı ve bir limanın açılması karşılığında KKTC'deki Magosa Limanı ve Ercan Havaalanın açılması yönündeki teklif ile ilgili düşüncesi soruldu. Talat, Türkiye'nin bu kararındana haberdar olduğunu ve öneriyi desteklediklerini söyledi. Talat "Biz bu konuyu tabiiki konuştuk. Yani bizim bilgimiz vardı. 3-4gün öncesinden bilgimiz vardı. Ben Brüksel'e gitmeden önce Türkiye ile bu konuyu konuştuk. Bu çerçevede ayrıntılama çalışmaları yapılıyordu. Diplomatik açıdan gidip gelmeler vardı. Ben Brüksel'de iken konuyu tekrar konuştuk. Lahey de iken Türkiye önerisini yapmış oldu. Bu süreç boyunca Türkiye ile temas halindeydik. Yani Kıbrıs Türk Tarafı olarak planı biliyoruz ve onaylıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Kıbrıs konusunda bir eylem planı olduğunu hatırlatan Talat, bu planda tüm kısıtlamaların karşılıklı olarak kaldırılmasının yer aldığını belirtti. Talat Türkiye'nin son önerisinin Kıbrıs Eylem Planı'nın unsurlarından olan yeni bir öneri olduğunu dile getirdi.

Talat'a Türkiye Cumhurbaşkanı Sezer ile resmi olarak kaç defa görüştüğü soruldu. Talat, Sezer ile bir kez resmi görüşme gerçekleştirdiğini ancak bir çok defa değişik vesilelerle bir araya gelerek Kıbrıs ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Talat, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs ile ilgisi hükümetle kıyaslandığında daha ziyade semboliktir. Dolayısıyla kendi çalışma alanım içinde Türkiye Cumhurbaşkanı'yla gerekli olduğu zamanlarda görüşürüm. Resmi görüşmemiz bir defa oldu" dedi. KKTC'de Kıbrıs meselesi ile ilgili görüşmeleri Cumhurbaşkanı'nın yürüttüğünü Türkiye'de ise sorumluluğun Dışişleri Bakanlığı'nda olduğunu anlatan Talat, bu doğrultuda görüşmeleri daha çok Abdullah Gül ve bürokratlarıyla yaptıkarını anlattı. Talat, Başbakan Erdoğan ile de seyrek de olsa görüştüğünü dile getirdi. Talat, Cumhurbaşkanı Sezer'i görev süresi dolmadan önce KKTC'ye davet ettiğini belirterek, "Gayri resmi davetim var. Görevden ayrılmadan önce KKTC'yi ziyaret etmesin istedim. O da kabul etti. Harhalde gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious