Talat: Konfederasyon talebimiz yok

Talat: Konfederasyon talebimiz yok.8351
  • Giriş : 17.03.2009 / 15:35:00

Talat, ''İki kesimli iki toplumlu, iki kurucu devletin eşit statüde olacağı, siyasi eşitliğin iki halk arasında gerçekleşeceği, var olacağı bir federasyon istiyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bunun adı federasyondur, konfederasyon değil. Böyle bir talebimiz yoktur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, bugün AB konularını görüşmeye devam ettiklerini belirterek, liderlerin temsilcilerinin ve uzmanların hafta boyunca bir araya gelerek, AB konularını ve daha önce üzerinden geçilen Yönetim ve Güç Paylaşımı konularını görüşmelerine karar verdiklerini kaydetti.

AB konularının karmaşık ve birçok teknik yanının bulunduğuna işaret ederek, bütün ayrıntıları liderlerin görüşmesinin öngörülmediğini belirten Talat, ''Dolayısıyla uzmanlar devam edecekler. Liderler ana konulardaki farklılıkları gidermeye çalışacaklar'' dedi.

Bugün çok iyi bir görüşme olduğunu ifade eden Talat, haftaya salı günü saat 10.30'da yeniden görüşeceklerini belirtti.

''Yakınlaşılan ve uzaklaşılan konular var mı, biraz daha ayrıntı verir misiniz?'' sorusuna, ''Var tabii, ayrıntıya giremiyoruz'' karşılığını veren Talat, yakınlaşılan konular olduğunu, bugünkü görüşmede ayrıntıları görüşmediklerini, daha genel konuları ele aldıklarını, ayrıntıları uzmanlara ve temsilcilere bıraktıklarını kaydetti.

AB ile ilgili bütün konuların masada olduğuna işaret eden Talat, AB konularında çok büyük farkılıklar olacağını sanmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, Rum Ulusal Konseyi'nde, kendisinin konfederal çözüm isteğinde olduğunun konuşulduğu yönünde Rum basınında çıkan haberlerin anımsatılması üzerine, ne konuşulduğunu bilmediği için bir değerlendirme yapmayacağını belirterek, şöyle devam etti:

''Bizim pozisyonumuz gayet açık ve nettir. Biz vardığımız anlaşmalara bağlıyız; BM'nin yerleşmiş parametreleri çerçevesinde bir çözüm arıyoruz ve bu iki kesimli iki toplumlu, iki kurucu devletin eşit statüde olacağı, siyasi eşitliğin iki halk arasında gerçekleşeceği, var olacağı bir federasyon istiyoruz. Bunun adı federasyondur, konfederasyon değil. Böyle bir talebimiz yoktur. 'Konfederasyon çağrıştırıyor' gibi muğlak değerlendirmeler aslında yorumlanabilecek değerlendirmeler değildir diyebilirim. Çünkü muğlaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*