Talat Pakistan'da Rumlar alarmda

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Yunanistan ve Rum kesimi Mehmet Ali Talat'ın Pakistan ziyaretinden çok rahatsız oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in resmi davetlisi olarak Pakistan’a gitti.

THY’nin tarifeli uçağıyla KKTC’den İstanbul’a gelen Mehmet Ali Talat, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde, İstanbul Vali Yardımcısı Fikret Kasapoğlu ve öteki yetkililerce karşılandı.

Dubai aktarmalı olarak Pakistan’a giden Talat ve beraberindeki heyet, bir süre burada dinlendi.

Talat’ın gezi kapsamında bugün Pakistan Turizm Bakanı Nilüfer Bahtiyar ile görüşeceği, akşam saatlerinde de Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile biraraya geleceği ve Müşerref’in Talat onuruna bir yemek vereceği kaydedildi.

Talat, yarın da Pakistan Meclis Başkanı Çavduri Emir Hüseyin’in yanı sıra Eğitim Bakanı Cavit Eşref ile görüşecek.

Cumhurbaşkanı Talat’ın eşi Oya Talat’ın da gezi kapsamında yarın Kadın ve Gençlik İşleri Bakanı Sümeyra Malik ve Pervez Müşerref’in eşi Sehba Müşerref ile görüşeceği bildirildi.

Talat, daha önce de ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter-Steinmeier’le görüşmüş; ancak bu görüşmelere Kıbrıs Türk halkının lideri sıfatıyla katılmıştı.

YUNANİSTAN VE RUM KESİMİ’NDEN PAKİSTAN’A BASKI

Öte yandan Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Talat’ın Pakistan ziyaretinin, Yunanistan ve Rum yönetimini alarma geçirdiğini yazdı.

Gazetenin haberinde, Pakistan ziyareti öğrenilir öğrenilmez, Güney Kıbrıs’ta diplomatik bir hareketlilik görüldüğü ve Yunan hükümetiyle birlikte, Talat’ın ‘cumhurbaşkanı’ olarak değil, ‘Kıbrıs Türk toplumu lideri’ olarak kabul edilmesi yönünde Pakistan hükümeti nezdinde girişimde bulunulduğu belirtildi.

Haberde, Talat’ın son anda kamuoyuna açıklanan ziyaretinin, Ankara’nın KKTC’nin tanınması için ortaya koyduğu yoğun ve sistematik çabanın bir ürünü
olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious