Talat-Papadopulos buluşması

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Rum lider Papadopulos ara bölgede bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin adada yürüttüğü mekik diplomasisinin bir sonucu olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos bir araya geldi. Bugün saat 15:35 sularında başlayan görüşme sonrasında liderlerin açıklamalarda bulunması bekleniyor.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında buluşan Talat ile Papadopulos, Gambari'nin temasları sırasında iki tarafın ortaya koyduğu yeni önerileri ele alması bekleniyor. Hafta içinde Cumhurbaşkanı Talat, iki taraf arasında güven artırıcı önlemler içeren önerilerde bulunmuş, Papadopulos da teknik komitelerde gündelik konularla birlikte esasa ilişkin konuların görüşülmesi istemişti.

Talat ile Papadopulos en son 3 Temmuz'da Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesine BM'yi temsilen üçüncü üye olarak atanan Christopher Girod'un onuruna verilen resepsiyonda bir araya gelmişti.

BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin de hazır bulunduğu toplantı Rum ve Türk tarafından gelen kalabalık bir gazeteci grubu tarafından takip ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious