Talat: Rum Ulusal Konseyi kendi bilir

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Ulusal Konseyi kendi bilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Ulusal Konseyinin 8 Temmuz sürecinin hayata geçirilmesi için üçüncü tarafların müdahalesini istemesine ilişkin, ''Rum Ulusal Konseyi kendisi bilir, kendi kararlarını kendisi alır, bizi bağlayan bir yanı yok'' değerlendirmesinde bulundu.

Talat, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfında (TESEV) yapacağı toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rum Ulusal Konseyinin 8 Temmuz sürecine ilişkin yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Talat, şunları söyledi:

''Rum Ulusal Konseyi kendisi bilir, kendi kararlarını kendisi alır, bizi bağlayan bir yanı yok. Birilerinden yardım isterlerse isteyebilirler. Sonuçta önemli olan nokta, Rum Ulusal Konseyinin, Kıbrıs sorununun çözümündeki duruşunun ne olduğudur. Çözümde ciddiyse o zaman sürüncemede bırakmak yerine tam teşekküllü müzakerelerin başlamasına yol açması gerekir. Bunu yapmıyorsa, oyalama taktiği güderek ve manipüle ederek süreci saptırmaya çalışırsa, kimden yardım isterse istesin bir faydası olmaz.''

''Türk tarafının 8 Temmuz sürecini canlandırmak için atacağı bir adım olacak mı?'' şeklindeki soruya da Talat, şu karşılığı verdi:

''8 Temmuz sürecinin canlandırılması değil... Bizim hedefimiz, Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulunması, bunun için de sonuç alıcı müzakerelerin başlaması. Bizim tutumumuz, rayından çıkmış olan sürecin rayına oturtulmasıdır. Çünkü bu süreç Rum tarafının oyalama taktiklerinin kurbanı haline getirildi. Bundan kurtulmak, tekrar rayına oturtmak lazım.''

-''TAMAMEN RUM TARAFININ NİYETİNE BAĞLI''-

Talat, 8 Temmuz sürecinin sonuç getirip getirmeyeceğinin tamamen Rum tarafının niyetine bağlı olduğunu vurgulayarak, ''Eğer iki taraftan birisi çözüm istemiyorsa, hedefleri başka bir şeyse, örneğin Rum tarafının hedefi açıkladıkları gibi osmosis ise, 8 Temmuz sürecinin ilerleme sağlamasına bir yararı olmaz'' diye konuştu.

Türk tarafının uğraşısının 8 Temmuz sürecinin devam etmesinden çok, doğru rayında devam etmesi olduğunun altını çizen Talat, ''Bunun için çalışıp, görüşlerimizi Genel Sekretere ilettik. Zaten görüşmeler de devam ediyor. Ancak bunun sonuç getirip getirmeyeceği tamamen Rum tarafının tutumuna bağlıdır'' dedi.

Talat, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün KKTC ziyareti sırasında katıldığı resepsiyonda yaşanan kısa süreli gerginliğin hatırlatılması üzerine, ''Münferit bir olaydı. Orada oldu bitti'' diye konuştu.

''Söylemi nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki soru üzerine de Talat, onu değerlendirmek durumunda olmadığını söyledi.

Talat, Gül'ün sözlerinin hatırlatılması üzerine de ''Tabii ki biliyorsunuz, Türkiye'nin yardımı her zaman devam ediyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious