Talat sert konuştu

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin, devam eden Kıbrıs sorunuyla hiç bir alakasının olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıbrıs Türk Havayolları'na ait uçakla Gaziantep'e gelen Cumhurbaşkanı Talat, Gaziantep Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi. Talat'ın 2 gün Gaziantep'te kalacağını belirtildi.

Talat, Türkiye'nin AB süreci ve Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde yapay bir engel olarak Türk tarafının karşısına çıkarıldığını vurguladı.

Kıbrıs sorununun sadece kendileri ve Türkiye'nin gündeminden çıkıp dünya gündemine oturduğunu söyleyen Talat, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB yolunda önemli bir konu olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs sorununun AB üyesi Kıbrıs Rum tarafının AB'nin tarafsızlığını ortadan kaldırması nedeniyle ciddi bir sorun olarak Türkiye'nin AB sürecinde karşısına çıkarıldığını aktaran Talat, Kıbrıs konusunun AB sürecinde Türkiye'nin önüne konulmuş yapay bir engel ve gerçekle örtüşmediğini ifade etti.

"Aslında Türkiye'nin AB sürecinin devam eden Kıbrıs sorunuyla bir ilişkisi yoktur. Niçin yoktur? Çünkü Türkiye Kıbrıs sorununun çözümü için elinden gelen gayreti göstermiştir. Türkiye Kıbrıslı Türklerin olumlu oy kullanarak Kıbrıs sorununu bitirme doğrultusunda hareket etmesini teşvik etmiştir." diyen Talat, Türk hükümetinin bu konuda Kıbrıslı Türklere iradelerini ortaya koymaları konusunda herhangi bir engel çıkarmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye'nin garantisinin de olacağı bir çözümün Kıbrıslı Türklerin güvenliğini sağlayacağı konusunda tutumunu ortaya koyduğunu dolayısıyla Türkiye'nin teşvik ettiği, desteklediği bir çözüm için "çözüm olmadı" diye Kıbrıs sorununu Türkiye'nin karşısına çıkarmanın doğru olmadığını dile getirdi.

Bu konuda sağduyunun galip geleceğine inandığını söyleyen Talat, "Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde önünü tıkamanın hiç kimseye yararı ve yardımı olmayacaktır. Buna sadece Türkiye, sadece AB üyesi ülkeler değil Kıbrıs Rum tarafı da dahildir. Aklın yolu Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini engellemek değil. Tersine Kıbrıs sorununu çözmektir. Kıbrıs sorununu çözmek Kıbrıslı Türklerin haklarını tanıyarak, iki bölgeli, iki kesimli Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğine dayalı bir federal çözümü hep birlikte gerçekleştirmek sanıyorum ki en doğru hareket tarzı olur" şeklinde konuştu.

Türk tarafı olarak sorunun çözümü adına ellerinden gelen gayreti gösterdiklerine dikkat çeken Talat, "Kıbrıs sorununu çözmek, Türkiye'nin Kıbrıs'tan kaynaklanan sorunlarını çözmek demek olur. Dünyanın veya hiç olmazsa Avrupa'nın da bölgedeki, Doğu Akdeniz'deki sıkıntılarının çözümü demek olur. Dediğimiz gibi bu yolda hareket etmek için Türk tarafı olarak hazırız. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye bu konuda elinden gelen gayreti geçmişte olduğu gibi bugün de göstermeye hazırdır." şeklinde konuştu.

Samimi ve ciddi bir şekilde çalıştıklarını aktaran Talat, barış ellerini uzattıklarını ve tutulmasını beklediklerinin altını çizdi.

Talat'a, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk de eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious