Talat: Sorunları aşmak için zamana ihtiyaç var

Talat: Sorunları aşmak için zamana ihtiyaç var.21153
  • Giriş : 17.06.2008 / 15:35:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakere sürecinde sorunları aşmak için uygulamaya bakmak gerektiğini ve zamana ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Bizim için hedef bütünlüklü çözüme ulaşmaktır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe, görüşmelerinden sonra basına açıklama yaptı.

Pascoe, iki toplum lideriyle görüşmek, Kıbrıs sorunu konusunda tarafların pozisyonunu yerinde görüp yardımcı olmak amacıyla adada olduğunu söyledi. Pascoe, Kıbrıs'ta oluş sebeplerinden birinin de “uluslararası camiada Kıbrıs sorununun çözümü konusunda artan yüksek beklenti olduğunu” dile getirdi.

21 Mart ve 23 Mayıs çalışmalarının ardından yapılan liderlerin ortak açıklamasını desteklediklerini ifade eden Pascoe, “bu çerçevede çözümü hedeflediklerini” kaydetti. Pascoe, yarın basın toplantısı düzenleyeceğini de dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat da izolasyonlar konusundaki sorunları anlattığını belirterek, izolasyonlar konusunda BM'de tutum değişikliği olmadığının teyidini aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat bir soru üzerine, sorunları aşmak için uygulamaya bakmak ve zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu sorunları ve sıkıntıları görüşmede ortaya koyduklarını ve “olumlu yanıt aldıklarını” ifade eden Talat, “Uygulamasını zaman içinde göreceğiz” dedi.

“Bizim için hedef bütünlüklü çözüme ulaşmaktır” diyen Cumhurbaşkanı Talat, bunun için BM'nin desteğine ihtiyaç olduğunu ve BM'nin desteğine güvendiklerini belirtti.

Talat başka bir soru üzerine, Pascoe'nun bu akşam Cumhurbaşkanı Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı bir araya getirmek için vereceği yemeğe katılmayacağını açıkladı. “Orada olmayacağım” diyen Talat, yemeğe “birçok nedenden dolayı” katılmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious