Talat: Türk tarafı sorunu çözmeye hazır

Talat: Türk tarafı sorunu çözmeye hazır.7915
  • Giriş : 11.03.2008 / 13:08:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Annan Planı’nın hazırlanmasında gönüllü olarak görev yapan komite üyeleri onuruna dün akşam Girne Dome Hotel’de resepsiyon verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, gecede yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, Annan Planı döneminde olduğu gibi, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymaya bugün de hazır olduğunu vurguladı. “Biz nasıl ki geçmiş yıllarda hazırdık; tüm varlığımız, gücümüz ve kapasitemizle Kıbrıs sorununu çözmek için iyi niyetle çalıştık, bugün de çalışacağız. Çalışmaya hazırız mesajını vermek istedik. Bundan da daha önemlisi o dönemde yeterince teşekkür edemediğimiz gönüllü katılımcı komite üyesi arkadaşlara teşekkür etmek istedik” diyen Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türkü’nün Annan Planı döneminden sonra önemli bir deneyim kazandığını kaydetti. Annan Planı döneminde Kıbrıs Türkleri’nin büyük bir tecrübe yaşadığını, bütün dünyaya çözüm istediğini gösterdiğini, ancak Rum tarafının uzlaşmaz tutumunda ısrar ettiğini ve dünyanın da buna ses çıkarmayarak büyük bir ayıp işlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Talat şöyle konuştu:

“Annan Planı’nı yaşadığımız dönemden bu güne zaman geçti. Bu süreçte çok önemli şeyler yaşadık. Bir kere çok önemli, çok büyük deneyimler yaşadık. Kıbrıs Türk insanının ortaya koyduğu kararlılık ve bunun arkasından dünyanın o ilk büyük olumlu tepkisi ve bunun eyleme dönüşememesi sıkıntılarını yaşadık. Kıbrıs Türkü, büyük kararlılık ve özveriyle birçok sorunu göze alarak birçok sıkıntıyı göze alarak benimsediği, kabul ettiği uluslararası çözüm çabası ve bu çabanın ortaya çıkardığı irade, sonuçta Kıbrıs Rum tarafının reddetmesiyle Kıbrıs’ta çözümü gerçekleştiremedik. Ancak ne garip bir çelişkidir ki aynı zamanda ilginç bir ironidir. Bu güne kadar bütün dünyayı çözüm istediklerine dair ikna etmiş bulunanlar birden bire dünyaya bu şoku yaşattıktan sonra kendilerini toparlama gayreti içinde büyük bir çaba içine girerek ellerinde bulunan bütün avantajları kullanmışlar, ellerine geçirdikleri bütün imkânları kullanmışlar ve Kıbrıslı Türklerin daha ileriye gidememesi hiç olmazsa yaşadıkları sıkıntı ve izolasyondan kurtulamamaları için ellerinden geleni yapmışlar ve belli ölçüde de bunu başarmışlardır. Bu aslında dünyanın bir ayıbıdır. Dünyanın mahcup olması gereken bir gerçekliktir. Dünyayla birlikte hareket eden, dünyanın anlayışla karşıladığı ve destek verdiği bir yolda yürüyen ve sonuçta da hiç olmazsa yaşadığı tecritten kurtulmayı bekleyen bir halka dünya bunu vermemiş, vermek istememiştir veya verme kabiliyetine sahip olamamıştır. Ne olursa olsun sebebi, gerçek değişmiyor. Bu gerçek bu güne kadar yaşadığımız bütün sorunların, bütün sıkıntıların bugün geldiğimiz noktada tekrar analizi mecbur kılmaktadır.”

Gelinen aşamada yeni bir sürecin başlangıcına gelindiğine işaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs’ta yapılan ve “ilginç” olarak tanımladığı başkanlık seçimine değinirken de, seçimin sonucuyla ilgili olarak herkesin, Rum halkının çözümsüzlük politikasına prim vermediğini dile getirdiğini ve kendisinin de bu görüşte olduğunu ifade etti. Talat, çözümü gerçekleştirebilmenin kesinlikle mümkün olmadığı bir liderin seçimi kaybettiğini de kaydetti. Cumhurbaşkanı Talat, bu konuda şunları sööyledi:

“Güney Kıbrıs’ta ilginç bir seçim yaşandı. Herkes bunu Kıbrıs Rum halkının çözümsüzlük politikasına prim vermemesine bağladı. Ben de aynı kanaatteyim. Kıbrıs’ta çözümü gerçekleştirmenin kesinlikle mümkün olmayacağı bir lider bugün seçimi kaybetti ve yerine gerçi o dönemde yaşadığımız sıkıntıların nedenlerinden bir tanesi olan, ama sonraki dönemde Kıbrıs sorununun çözümü için çalışacağını dile getirdiği için dünyanın sempatisini kazanan ve dünyaya Kıbrıs’ta barış istediğine dair izlenimler yaratan bir lider seçim kazandı. Bu sonucu, barış ve Kıbrıs sorununu çözmek isteyen Kıbrıslı Türkler de sonuna kadar kullanmak ve sorununu çözmek için değerlendirmektedir.” Yakında BM’nin yeni bir girişim başlatmasının beklendiğine vurgu yapan ve Rum tarafının da, Türk tarafı gibi, çözümden yana bir tavır içerisine girmesi beklentisini dile getiren Cumhurbaşkanı Talat, şöyle dedi:“Bugün geldiğimiz aşamada siyasi partilerimizle ve Türkiye ile yaptığımız değerlendirmelerle geldiğimiz noktada, Kıbrıs Türk tarafı olarak biz müzakerelere hazır olduğumuzu duyurduk. Bu müzakereler başlar başlamaz, onu şu an için bilemiyorum, ancak her şart altında Kıbrıs sorununun çözümünün bir gereklilik olduğu tüm dünya tarafından kabul edildiğine göre, bir son çaba olarak olsa bile bir girişim olacağı hemen hemen kesinleşmiştir. Bütün diplomatik bilgiler yakında Birleşmiş Milletler’in devreye gireceğini göstermektedir. BM devreye girerken elbette ki yanında çözümü gerçek anlamda arzulayan ve bunun için birçok aşamayı kateden Kıbrıs Türkü’nü bulacaktır. Aynı tutumu Rum tarafından da bekliyoruz. Bu konuda bir ilerleme sağlayabilirsek, biz bütün varlığımız ve kapasitemizle yeni bir sürece hazırlanmak üzere düşüncelerimizi oluşturuyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious