Talat ve Hristofyas 32. kez görüştü

Talat ve Hristofyas 32. kez görüştü.13379
  • Giriş : 11.06.2009 / 14:02:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı 32. görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Liderler, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmenin büyük bölümünde, heyetler ve BM yetkilileri olmaksızın, yalnızca temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun ile birlikte kaldılar.

Talat ve Hristofyas, bugünkü görüşmede ''Ekonomi'' başlığını tamamlayarak ''Toprak'' başlığıyla ilgili sunuşlarını yaptı.

Yeşilırmak kapısının açılması konusunu da ele alan liderler, 15 Haziran Pazartesi günü saat 15.00'te yeniden bir araya gelecekler.

Liderler bölgeden ayrıldıktan sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, ''Ekonomi'' konusunun tamamlandığını, tarafların ''Toprak'' konusunda giriş metinlerini okuduğunu söyledi.

Zerihoun, tarafların Yeşilırmak kapısının açılması konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını da belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakerelerinde, "toprakla ilgili yapacakları önerilerde temel olarak neleri göz önüne alacaklarını ortaya koyduklarını" söyledi.

TALAT EKONOMİK YAKINLAŞMA SAĞLADIK

Cumhurbaşkanı Talat, "ekonomi" konusunda bazı yakınlaşmalar sağladıklarını açıkladı.

Talat, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, "ekonomi" konusunu, temsilcilerinin de katılımıyla dörtlü toplantıda ele aldıklarını belirterek, "Ekonomide farklı olduğumuz noktaları ele aldık ve bazı yakınlaşmalar sağladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, tarafların, karşılıklı önerileri ele alarak ve daha sonra yazışarak ekonomi konusunu sonuçlandıracağını, ancak "ekonomi" başlığının kapandığını ifade etti.

Yeşilırmak kapısının açılması konusunda ise temsilcilerinin, açılışın kurallarını belirleme konusunda yaptığı çalışmayı gözden geçirdiklerini ve bu konuda da bir ilerleme kaydettiklerini bildiren Talat, değerlendirmelerden sonra, gelecek günlerde nihai karara varabileceklerini belirtti.

"Toprak" konusunda ilk sunuşlarını yaptıklarını kaydeden Talat, "Biz kendi görüşlerimizi ortaya koyduk. Toprakla ilgili yapacağımız önerilerde kriterleri değil ama temel olarak neleri göz önüne alacağımızı ortaya koyduk. Kıbrıs Rum tarafı da aynısını yaptı" diye konuştu.

-İTALYA ZİYARETİNİN İPTAL EDİLMESİ-

Cumhurbaşkanı Talat, İtalya'ya yapacağı ziyaretin iptal edilmesiyle ilgili soru üzerine, "Benim hassas olduğum bir konuda onların talebi oldu, dolayısıyla (ziyaret) gerçekleşmedi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*