Talat ve Hristofyas görüşmesi sona erdi

Talat ve Hristofyas görüşmesi sona erdi.9381
  • Giriş : 28.01.2009 / 14:44:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugün "mülkiyet" ana başlığını görüşmeye başlayan taraflar, mülkiyetle ilgili genel prensipleri içeren karşılıklı resmi önerilerini sundu.

Lefkoşa ara bölgedeki görüşme 3 saat sürdü ve bunun 1 saati liderler arasında baş başa geçti.

Görüşmenin ardından liderler açıklama yapmadan bölgeden ayrılırken, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, görüşmeyle ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Liderlerin önce bir saat baş başa görüştüğünü, ardından iki tarafın heyetleriyle masaya oturduğunu belirten Zerihoun, mülkiyetle ilgili ilkelerin ele alındığını ve iki tarafın önerilerini sunduğunu söyledi.

Genel prensipleri içeren bu önerilerin, mülkiyet konusunda yapılacak görüşmeleri yönlendirecek ilkeler olduğunu belirten Zerihoun, bir sonraki görüşmenin 4 Şubat'ta yapılacağını, o gün tarafların, karşılıklı önerilere yanıtlarını ileteceğini kaydetti.

Zerihoun, liderlerin temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun da "Yönetim ve Güç Paylaşımı" konusundaki pürüzleri gidermek için önümüzdeki hafta bir araya geleceklerini belirtti.

Zerihoun ayrıca liderlerin baş başa görüşmeleri sırasında, Teknik Komiteler'de kültürel miras konusunda varılan anlaşmayı teyit ettiklerini de açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*