Talat yarın Eroğlu'nun kabul edecek

Talat yarın Eroğlu'nun kabul edecek.8351
  • Giriş : 22.04.2009 / 14:03:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hükümeti kurma görevi vermeden önce, Cumhuriyet Meclisinde temsil edilme hakkı kazanan partilerin liderleriyle görüşmelere başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Talat, bu çerçevede ilk görüşmeyi yarın, mecliste tek başına hükümet kurma çoğunluğu elde eden Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu ile yapacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, bugün düzenlediği haftalık basın brifinginde, yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri yapılacağını hatırlattı ve Talat'ın UBP lideriyle görüşeceğini, mümkün olursa Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideriyle de görüşeceğini belirtti. Erçakıca, Talat'ın siyasi parti liderleriyle görüşmesini cuma günü tamamlamayı hedeflediğini söyledi.

Başbakan ve CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'in hükümetin istifasını sunduğunu ve bu görüşmelerin yapılması zamanının geldiğini ifade eden Erçakıca, cumhurbaşkanının anayasal olarak hükümeti kurma görevini, hükümeti kurabilecek bir milletvekiline verme sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

UBP'nin tek başına hükümet kurma olanağı olduğuna işaret eden Erçakıca, "Beklentiler, tabii ki Sayın Derviş Eroğlu'nun bu hükümeti kurması şeklindendir. Cumhurbaşkanı'nın da bunun dışında bir beklentisi veya arayışı söz konusu değildir" dedi.

-KARAMANLİS'İN ZİYARETİ-

Hasan Erçakıca, bugün Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in, ziyaret öncesi verdiği demeçte Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünden Türkiye'yi sorumlu tutmaya kalkıştığına işaret ederek, bunun anlamlı olduğunu, çünkü Yunanistan'ın Kıbrıs sorununun ortaya çıkışındaki olumsuz rolün bilindiğini söyledi.

Erçakıca, "Yunanistan başbakanları, Kıbrıs sorunundan dolayı Türkiye'yi sorumlu tutmaya kalkışmadan önce, Kıbrıs Türk halkından ve hatta Kıbrıs Rum halkından özür dilemeleri gerektiğini unutmamalıdır" diye konuştu.

Yunanistan'ın Kıbrıs konusundaki samimiyetini kanıtlama ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Erçakıca, Yunanistan yetkililerinin bu tür açıklamalar yaparken, daha gerçekçi, sağduyulu olmaları ve tarihi gerçeklere daha özen göstermeleri gerektiğini kaydetti.

-SORULAR-

Erçakıca, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda KKTC'ye planlanmış ziyareti bulunmadığını söyledi.

Erçakıca, başka bir soru üzerine, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in Güney Kıbrıs'a Rum yönetimi Dışişleri Bakanının daveti üzerine geldiğinin açıklandığını, Kıbrıs Türk tarafından herhangi bir randevu talep edilmediğini bildirdi, Talat'ın kısa süre önce kendisiyle İsveç'te görüştüğünü de anımsattı.

UBP Genel Başkanı Eroğlu'nun, "Kıbrıs müzakere heyetine hükümeti temsilen bir temsilci verecekleri" yönündeki açıklamalarıyla ilgili sorular üzerine ise Erçakıca Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen görüşmelerde Türk tarafını Talat'ın temsil ettiğini, Cumhurbaşkanı'nın KKTC hükümeti ve Türk hükümetiyle tam bir işbirliği içinde çalıştığını belirterek, "Görüşmeci heyetini Cumhurbaşkanı kendisi belirlemektedir" dedi.

Erçakıca, "Cumhurbaşkanlığı ile hükümetin ilişkilerin nasıl olacağı ise yeni hükümetin kurulmasından sonra yapılacak çalışmalarla belirlenecektir" diye konuştu.

-YENİ MİLLETVEKİLLERİ MAZBATALARINI CUMA GÜNÜ ALACAK-

Bu arada yeni seçilen 50 milletvekiline mazbataları, cuma günü bağlı bulundukları ilçe seçim kurullarında verilecek.

İskele milletvekilleri ise mazbatalarını Gazimağusa İlçe seçim Kurulundan alacak.

50 milletvekilinin 16'sı Lefkoşa, 13'ü Gazimağusa, 9'u Girne, 6'sı Güzelyurt ve 6'sı da İskele ilçesini temsilen mecliste görev yapacak.

Seçim sonucunda UBP 26, CTP 15, Demokrat Parti (DP) 5, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) 2'şer milletvekili kazanmıştı.

Meclis, yeni milletvekilleriyle ilk toplantısını cuma günü saat 10.00'da yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*