Talat:Büyük gelişmeler kaydettik

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, “TSK ile TC'nin katkısıyla büyük gelişmeler kaydettik” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı (TSK)'nı temsilen katılmak üzere dün adaya gelen Genelkurmay Başkanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney'i kabul etti. Kabulde, Talat ve Yöney birbirlerine ziyaretin anısına plaket takdim etti. Orgeneral Yöney, Dr. Fazıl Küçük'ün yaktığı meşalenin 23 yıl önce devletle taçlandırıldığını belirterek, "Bu cumhuriyetin 23. yıldönümünde TSK adına sizlerle olma görevi, Sayın Genelkurmay Başkanımızca bana tevdi edildi. Burada bulunmaktan son derece mutluyum" dedi.

YÖNEY, "10 YILDA BÜYÜK MESAFE ALINDI"

Orgeneral Orhan Yöney, KKTC'ye en son 10 yıl önce geldiğini, bugün epey büyük mesafe kaydedildiğini gözlemlediğini ifade ederek, savaş sonrası yıkıntıların büyük ölçüde ortadan kalktığını söyledi."Her geçen gün görüldüğü gibi KKTC siyasi alanda bütün engellemelere, kısıtlamalara rağmen, kendi mecrasında bir devlet olarak ilerlemeye devam ediyor. Bu büyük bir mutluluk veriyor bize" diyen Orgeneral Yöney, şöyle konuştu: "Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Kuvvetleri olarak burada görevini yapmaya devam edecek. Kıbrıs Türk halkının güvenliği TSK'nın birinci öncelikleri arasındadır. Her zaman sizinle beraberiz ve KKTC biliyoruz ki sonsuza kadar yaşayacak ve bu arada TSK da büyük bir zevkle burada güvenliğe olan desteğini devam ettirecek."


TALAT: "TSK'NIN HER ZAMAN DESTEĞİNİ ALDIK"

Talat konuşmasında, TSK'nın her zaman desteğini aldıklarını ve Barış Harekatı'yla ortaya çıkan yeni koşullarda KKTC'nin ilanının olgunlaşmasına katkısı olduğunu söyledi. "Olmasaydı KKTC gibi bir devletin kurulması da söz konusu olmazdı" diyen Talat, TSK'nın Kıbrıs Türk halkının güvenliğini hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde sağlamak yanında güvenliği sağlanmış ülkede ekonominin gelişmesine de katkıda bulunduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, güvenliğin olmadığı yerde ekonomi ve diğer şeylerin olamayacağına işaret etti.

Talat şöyle devam etti: "Bu konuda TSK'nın katkılarını elbette hiçbir zaman unutamayız. Kıbrıs sorunu çözülse de çözülmese de.. Sonuçta, -ki hedefimiz odur- Kıbrıs sorunu iki tarafın eşitliği çerçevesinde, iki kesimli, iki bölgeli bir çözümle sonuçlanacak olursa, bunun zeminini de sağlayan bugünkü güvenlik ortamı ve tabi ki onun üzerine basarak bizim KKTC olarak hem devlet kurumlarımızı güçlendirip etkinleştirmemiz, hem de ekonomimizi geliştirmemiz sayesinde olacak. Demek ki barışta da, herhangi bir gerginlikte de bizim çok ciddi bir hazırlık yaparak, tüm kurumlarımızla geleceğe hazırlanmamız gerekir."

Cumhurbaşkanı Talat, KKTC'nin 23. yılının geriye dönük muhasebesini yaparken, 1974'ten bugüne çok büyük gelişmeler görüldüğünü vurguladı. Bütün bunlarda hem TSK'nın hem TC'nin büyük katkılarını gördüklerini belirten Talat, teşekkür etti ve bundan böyle de desteğin süreceğinden kuşku duymadığını söyledi.


TALAT YABANCI PARLAMENTERLERİ KABUL ETTİ


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'nin 23. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC'de bulunan yabancı parlamenterleri de kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious