Talat'ın Güney Kıbrıs'a geçişine sırasında kolaylık

Talat'ın Güney Kıbrıs'a geçişine sırasında kolaylık.7915
  • Giriş : 12.04.2008 / 14:04:00

Talat'ın dün Lokmacı Kaspısı'ndan Güney Kıbrıs'a geçeceği hakkında bilgileri olduğunu, geçiş sırasında ''Talat ve beraberindekilere kolaylık sağlandığını'' söylendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın dün Lokmacı Kaspısı'ndan Güney Kıbrıs'a geçeceği hakkında bilgileri olduğunu, geçiş sırasında ''Talat ve beraberindekilere kolaylık sağlandığını'' söyledi.

Rum hükümetinin Talat'ın ''Uzun Yol'' ziyaretinden haberdar olduğunu belirten sözcü, ''Sayın Talat küçük bir uyarıyla bize, 'özgür bölgelere' geçmek istediğini haber etti. Elbette hükümet sadece geçmesine izin vermekle kalmadı, bunu kolaylaştırdı. Ayrıca kendisi Kıbrıs Türk toplumunun lideridir ve biz teması, iletişimi ve iyi havayı kolaylaştırmak istiyoruz'' dedi.

Stefanu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın da birçok kez beraberindeki heyetlerle KKTC'ye pasaport işlemlerine tabi tutulmadan geçtiğini hatırlatarak, ''Talat ve beraberindekilere aynı kolaylığın kendileri tarafından sağlandığını'' kaydetti.

-KIBRIS RUM GAZETELERİ-

Bu arada, Kıbrıs Rum basını, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın dün Lokmacı Kapısı'ndan Güney Kıbrıs'a geçerek ''Ledra Yolu'nda'' (Uzun Yol) dolaşması ve buradaki Kıbrıslı Rum dükkan sahipleri ve esnafla sohbet etmesine ilişkin haberlere geniş yer verdi.

Fileleftheros gazetesi, ''Durumu yerinde görme amaçlı ani ziyaret'', ''Ona kahve, dondurma ve Theodorakis ısmarladılar'' başlıklarıyla verdiği haberde, Talat'ın Lokmacı Kapısı'ndan geçerek ''Uzun Yol''a gerçekleştirdiği ziyaretin, ''etkileşim operasyonu olduğunun açıkça görüldüğünü, ancak bu durumun ziyaretin önemini azaltmadığını'' yazdı.

Gazete, ''Uzun Yol'' esnafından gördüğü ilginin Talat'ı bile şaşırttığını belirtti.

Diğer Rum gazeteleri de konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla aktardı:

Politis: ''İyi niyet yolunda gezinti'', ''Talat siyasi istek mesajlarıyla Ledra'da'', ''Uzun Yol'da gülücükler.''

Simerini: ''Sağlı sollu mesajlar'', ''Talat şaşkınlığı'', ''Ledra'da yürüdü vatandaşlarla konuştu.''

Alithia: ''Talat Ledra civarlarında'', ''Rembetika satın almak için gezindi.''

Mahi: ''Çocukluk yıllarının geçtiği bölgeyi görmek için geldi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious