'Talat'ınki megafon diplomasisi!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Eski Sözcüsü Hrisostomidis: "Talat'ın megafon diplomasisinin yararı yok"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güney Kıbrıs Yönetimi eski Sözcüsü ve yeni dönem AKEL Milletvekili Kipros Hrisostomidis, iki toplum liderinin mutabakatıyla sonuçlanan 8 Temmuz anlaşmasına ve bu çerçevede Rum Yönetimi Başkanlığı Diplomatik Büro Müdürü Tasos Conis ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev'in sürdürdüğü görüşmeleri olumlu gördüğünü bildirdi. Hrisostomidis, 8 Temmuz anlaşmasının, her iki tarafça da analiz edilmesi gerektiğini söyledi.
Hrisostomidis, söz konusu anlaşmanın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Papadopulos'un şahsına karşı yaptığı eleştirilerden, Bürgenstok ve referandumdan sonraki ilk anlaşma olduğuna dikkati çekerek, anlaşmanın siyasi öneminin büyük olduğunu vurguladı. Teknik komitelerin çalışmasında yaşanan gecikmeye değinen Hrisostomidis, gecikme konusuna kötümserlik ve olumsuz bir tavırla yaklaşmak istemediğini, herhangi bir anlaşmanın hayata geçirilmeye başlamasına kadar, bir yerlere takılmasının mümkün olduğunu, Conis-Pertev görüşmeleri devam ettiği sürece, perspektiflerin bulunduğuna inanmak istediğini aktardı.

KKTC ve Talat kanadından yapılan olumsuz ve "saldırgan" nitelikli açıklamaların katkıda bulunmayan bir eğilim taşıdığını ifade eden eski sözcü, 8 Temmuz anlaşmasının ilerlemesi ve başarıya ulaşması için, Türkiye gibi üçüncülerin değil "Kıbrıs'ın" çıkarlarının her iki tarafça da önde tutulması gerektiğini savundu. Hrisostomidis, Kıbrıs sorunun çözümünün yaşayabilir ve işlevsel olabilmesi için "Kıbrıs ve Kıbrıs halkının" yararına olması gerektiğini, aksi takdirde başarısızlıktan söz edileceğini de söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın, Rum tarafının izlediği yöntemler nedeniyle sürecin ilerleme kaydetmediği şeklindeki açıklamasını yorumlaması istenen Hrisostomidis, Rum tarafının, Talat'ın sözcüsünün girdiği mantığa girmesinin hiçbir şeye hizmet etmeyeceğini, o zaman 8 Temmuz anlaşmasının hayata geçirilmesi hedefiyle görüşmek yerine, suçlamalarda bulunulmasının mümkün olacağını aktardı.

Hrisostomidis son olarak, Rum Hükümet Sözcüsü Paşiardis'in bu tür tartışmalara girmemesini doğru olarak nitelendirerek, dünyadaki diplomasi tarihinde, hiçbir durumda, "megafonlar yoluyla yapılan" müzakerelerin başarı getirmediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious