Talat'tan İngiliz-Rum anlaşmasına tepki

Talat'tan İngiliz-Rum anlaşmasına tepki.21153
  • Giriş : 06.06.2008 / 23:19:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi ile İngiltere arasında imzalanan memorandumun, Hristofyas ile vardıkları mutabakata aykırı olduğunu savunarak yeni kriz çıkacağına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi ile İngiltere arasında imzalanan memorandumun, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitiris Hristofyas ile vardıkları ortak görüşlerinin dışında olduğunu belirterek, ''İngiltere'nin yaklaşımının çözüme yardımcı olmayacağını, sadece engelleyeceğini'' söyledi.

Talat, anlaşmada, Kıbrıs Türkü'nün lehine olan bölümlerinin tırpanlanıp Rum tarafının tercih ettiği bölümlerin yer aldığına işaret ederek, ''İngiltere'nin tutumunu şiddetle kınadık'' dedi.

32. KKTC Uluslararası Fuarı, bu akşam törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Talat, açılışta yaptığı konuşmada, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown arasında dün Londra'a imzalan ve Kıbrıs sorununun çözümünde ''iki bölgeli, iki toplumlu federasyona atıfta bulunulan'' karşılıklı anlayış memorandumuna tepki gösterdi.

Kıbrıs konusunda, karmaşık siyasi gelişmelerin yaşandığına değinen Talat, ekonomik alanda olduğu gibi siyasi alanlarda da birçok zorlukla karşılaştıklarını kaydetti.

Son olarak BM ve İngiltere ile yaşanan sıkıntıların da süreçteki gelgitlerden olduğuna işaret eden Talat, ilk haberini, anlaşma yapılmadan önce aldıkları Güney Kıbrıs-İngiltere anlaşmasının, Rum lider Hristofyas'la vardıkları ortak görüşlerin çok dışında, onları erozyona uğratacak şekilde olduğunu söyledi.

-''İNGİLTERE'NİN 'TAVŞAN KAÇ TAZI TUT' TAKTİĞİ''-

Türk tarafının itirazına rağmen anlaşmanın imzalandığını dile getiren Talat, ''İngiltere'nin tipik 'tavşana kaç, tazıya tut' taktiğinin son günlerdeki tipik örneğini yaşadık. Sanki İngiltere'nin üstüne vazifeymiş gibi, Kıbrıs'ta bizim nasıl bir çözüme varacağımız bu anlaşmada tarif ediyor'' dedi.

''İngiltere'nin bu tutumunu şiddetle kınadıklarını'' kaydeden Talat, şöyle devam etti:

''Bütün bir çerçevenin bizim lehimize olan bölümleri tırpanlanıyor, Kıbrıs Rum tarafının tercih ettiği bölümler bu anlaşmaya katılıyor. Ve bize, 'Rum tarafıyla ilişkilerimizi iyileştirmek istiyoruz ki, Kıbrıs sorununun çözümüne daha fazla yardımcı olalım' diyorlar. Yani biz tecrübesiz, bilgisiz, biz anlamıyoruz. Bizi ikna edecekler. İngiltere'nin tutumunu şiddetle kınadık. böyle bir yaklaşım çözüme yardımcı olmaz, böyle bir yaklaşım sadece engeller.''

İngiltere'nin son zamanlarda, özellikle 6 ay öncesinden beri, Kıbrıs sorununa yönelik yaklaşımını birçok noktada olumsuz olarak gördüklerini anlatan Talat, buna karşı mücadele ettiklerini ve bundan sonra da etmeye devam edeceklerini belirtti.

''EKONOMİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ''-

Talat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizi her alanda kayıtsız şartsız, hiçbir özel arzusu olmadan destekleyen Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğine güvenerek ve onunla birlikte hareket ederek, ekonomimizi güçlendirmeliyiz.

Ekonomimizi hiçbir başka kuruma ya da ülkeye muhtaç olmayacak şekilde güçlendirmeliyiz ki, gerek İngiltere'nin, gerekse adını zikretmek istemediğim başka ülkelerin istikrarlı olmayan tutumlarına anında cevap verebilelim ve onların bize yönelik herhangi bir yaptırım imkanına sahip olmamalarını sağlayabilelim. O yüzden Kıbrıslı Türkler olarak, bulabileceğimiz destekle ve tabii ki kaçınılmaz olarak bizi her zaman destekleyen Türkiye'nin vereceği destekle, ekonomimizi en üst seviyeye çıkarmak için canla başla çalışalım.''

-FUAR-

15 Haziran'a kadar açık olacak, Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı'ndaki fuara KKTC'den 108, Türkiye'den de 25 firma ve 2 kurum katılıyor.

KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'nın organizasyonuyla düzenlenen fuarda, yerli ve ithal ürünlerin tanıtımı 3 bin metre kare kapalı ve 4 bin metre karelik açık alanda yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious