Talat'tan Papadopulos'a jet yanıt

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un bugün yaptığı yazılı açıklamaya yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat, Papadopulos’un BM Genel Sekreterinin eski yardımcısı İbrahim Gambari’nin mektubunda ortaya koyduğu zaman bitmek üzereyken manipülasyon atağına geçtiğini belirterek, yapılan tüm manipülasyonların doğrudan ticaret tüzüğünü öldürmeye yönelik olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat, düzenlediği basın toplantısında, Papadopulos’un bugün yaptığı yazılı açıklamaya yanıt vererek, 8 temmuz süreci kapsamında, her şeyde anlaşılmadan hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacağı prensibinin benimsendiğini ve varılacak bir anlaşmanın da BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller tarafından açıklanacağı konusunda anlaşmaya varılmasına rağmen, Rum tarafının manipülasyon atağıyla karşı karşıya kalındığını söyledi.
Hiçbir konuda anlaşmaya varılmadığını belirten Talat, doğrudan ticaret tüzüğünün Brüksel’de ele alındığı bir zamanda Papadopulos’un bu açıklamayı yapmasının manipülasyon olduğunu söyledi ve Papadopulos’un gerçekleri saptırdığını kaydetti.
Papadopulos’a "bir hafta beklemeye gerek yok, hemen bir araya gelelim" çağrısı yapan Talat, "madem anlaştık bir araya gelip hangi konularda anlaştığımızı anlayalım" dedi.
Rum tarafının samimiyeti konusunda kuşkuya düştüklerini ifade eden Talat, gelinen aşamada tutumlarını yeniden değerlendirip 8 temmuz sürecine yönelik yeni bir politika belirleneceğini bildirdi.
Talat, bu konuda Türkiye ile istişare edileceğini belirtti.
Rum tarafının gelişmelerle ilgili doğru söylemediğini ve bundan bıktıklarını belirten Talat, Rum tarafının kendilerine kabul edecekleri veya reddedecekleri bir öneri yapmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious