Talat'tan toprak spekülasyonu tepkisi

Talat'tan toprak spekülasyonu tepkisi.8351
  • Giriş : 15.06.2009 / 20:41:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat toprak konusunun, bütün konularda uzlaşma sağlandığı zaman ancak ele alınıp sonuçlandırılabileceğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ''toprak ve Yeşilırmak kapısının açılması konularını ele aldıklarını, görüşmenin çok uzun bir bölümünü Yeşilırmak konusunun oluşturduğunu kaydetti.

Yeşilırmak'ın çok ayrıntısının bulunduğunu, temsilcilerin bu konuyu ele almayı sürdüreceğini ifade eden Talat, ''Gördüğünüz gibi Yeşilırmak kapısının açılması konusu Kıbrıs sorununu geçti, ne yazik ki. Bunun böyle olacağını ben biliyorum ve zaten söylüyordum. O nedenle 'Kıbrıs sorununa konstrante olalım' ısrarındaydım'' ifadesini kullandı.

Toprak konusunda, bir önceki toplantıda sunulan görüşlere karşılık görüşlerini sunduklarını ifade eden Talat, bunları değerlendirip, gelecek buluşmada ayrıntılarıyla ele alarak sonuçlandırmayı umduklarını söyledi.

Talat, bir soru üzerine, gelecek toplantıda Yeşilırmak konusunu da sonuçlandırmayı umduklarını belirtti. Talat, Yeşilırmak'ta ayrıntıların çok fazla olduğunu, buranın diğer kapılardaki kurallarla açılacağının söylenemeyeceğini kaydetti.

Toprak konusundaki tezlerin Rum basınına sızmasından duydukları rahatsızlığı görüşmede dile getirdiklerini belirten Talat, ''Sızan bilgilerin bir kısmı doğru ama bir kısmı da ona dayanarak yaratılmış senaryolardır. Toprak konusu, her zaman ifade etiğimiz gibi çok hassas bir konudur. Bu konunun çok uzun zaman gündemde durmasının yaratabileceği sakıncalar nedeniyle, bir an önce bu konunun ilk okumasını tamamlayıp, kapatmak ve diğer konulara geçmek düşüncesindeyiz'' dedi.

Talat sözlerini şöyle sürdürdü:

''Toprak öyle bir konudur ki, bütün konularda uzlaşma sağlandığı zaman ancak ele alınıp sonuçlandırılır. Aksi halde tartışılması son derece zor olur, nitekim onu yaşıyoruz bugün. Bütün konuları ele alıp bitirdikten sonra bunu tartışacağız tabii ki, ama o güne giderken bir ön değerlendirme yapmak, hangi kritere göre bu konuyu ele almayı öngördüğümüzü söylemek, Rumların bu konuyu nasıl ele almayı öngördüklerini dinlemek bizim için önemlidir. Bunu yapıyoruz bu aşamada.''

Spekülasyonlara kapılmamak gerektiğini, masada harita olmadığını, Türk ve Rum tarafının harita getirmediğini, bu aşamada da getirme niyetlerinin bulunmadığını söyleyen Talat, ''Bu konunun nihai sonuçlanması, tabii ki bütün konularda uzlaşma olduğu takdirde olacaktır. O nedenle harita gibi hassas bir konuda spekülasyona fırsat vermemek lazımdır'' diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Talat, temaslarda bulunmak üzere yarın sabah Finlandiya'ya gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*