Taliban, elindeki Afgan rehineyi öldürdü

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Taliban, geçtiğimiz ay tercümanı olduğu İtalyan işvereni ile kaçırılan Afgan tercümanı, hükümetin taleplerini karşılaması nedeniyle öldürdüklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taliban Komutanı Molla Dadullah adına konuşan bir sözcü, "Çok bekledik. Fakat hükümet talebimizi karşılamadı. Bu yüzden Ecmel Nakşibendi'yi öldürdük" dedi.

Taliban, Afgan tercüman karşılığında hükümetin elindeki bazı mahpusların serbest bırakılmasını talep etmişti.

La Repubblica muhabiri Daniele Mastrogiacomo, geçtiğimiz ay Afganistan'da şoförü ve tercümanıyla birlikte kaçırılmıştı. Şoförü öldüren Taliban güçleri, Karzai hükümetinin beş üst düzey Taliban üyesini serbest bırakması üzerine Mastrogiacomo'yu salıvermişti.

Afgan hükümeti, İtalyan hükümetinin isteğiyle yabancı gazeteci için Taliban'ın taleplerini karşılamıştı. İtalyan gazetecinin bırakılması için yapılan pazarlık, ülkede kaçırma eylemlerinin artmasına neden olacağı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Mastrogiacomo'nun serbest bırakılmasından sonra geçen hafta da biri kadın iki Fransız yardım gönüllüsü Helman vilayetinde kaçırılmıştı. Taliban ayrıca 5 Afgan yardım görevlisini de rehin tutuyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, dün yaptığı açıklamada bundan böyle Taliban'la rehine pazarlığı yapmayacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious