Taliban, Fransız rehineyi serbest bıraktı

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Afganistan’daki Taliban örgütü, bu ayın başlarında kaçırdıkları Fransız kadın yardım görevlisini serbest bıraktığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afgan ile Fransız yetkililer ise henüz olayı doğrulamadı. İsmini vermek istemeyen Taliban sözcüsü, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada "Celine" ismindeki kadının 3 hafta süren esirlikten sonra salıverildiğini kaydetti.

Taliban, "Terre d’Enfance" adlı çocuklara yardım kuruluşu için çalışan biri kadın, biri erkek iki Fransız görevliyle 3 Afganı ülkenin güneybatısındaki Nimroz’da kaçırmıştı. Taliban, kaçırılan 2 Fransız yardım görevlisinin özgürlüğü için, cezaevlerindeki militanların serbest bırakılmasını ve Fransız askerlerinin ülkeden geri çekilmesini istemişti.

Taliban, internette yayımlanan açıklamasında, Afgan hükümetine taleplerini yerine getirmesi için bir hafta süre tanımış, serbest bırakılmasını istedikleri Taliban mahkumlarının isimlerinin yer aldığı listeyi yetkililere verdiklerini söylemişti.

Taliban’ın talepleri arasında Afganistan’da NATO’ya bağlı görev yapan Fransız askerlerinin ülkeden geri çekilmesi de yer alıyordu. Taliban aksi takdirde Fransız yardım görevlilerini öldürecekleri tehdidinde bulunuyordu.

Fransa’nın Afganistan’da NATO’ya bağlı yaklaşık bin askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious