Taliban, Hollanda mevzilerine saldırıyor

Taliban, Hollanda mevzilerine saldırıyor.10103
  • Giriş : 02.04.2008 / 09:40:00

Hollandalı aşırı sağcı Geert Wilders'in internette yayınladığı İslam ve Kur'an karşıtı 'Fitne' filmi, Afganistan'daki Hollanda askerlerinin Taliban eylemcileri tarafından saldırıya uğramasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taliban yanlısı bir internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 1 Nisan tarihli 'Şura Konseyi Liderliği', Afganistan'da NATO bünyesindeki Hollandalı askerlere iki büyük saldırı düzenlediklerini bildirdi. Taliban, saldırılarda çok sayıda askerin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Hollanda Savunma Bakanlığı ise, iki ayrı saldırıda 5 askerin yaralandığını bildirdi. Açıklamada, bir askerin iki bacağının koptuğu ve durumunun ağır olduğu kaydedildi. Bakanlık, Taliban'ın 'intikam' saldırılarında hiçbir Hollandalı askerin ölmediğini beyan etti.

Hollanda'nın Afganistan'daki NATO güçleri bünyesinde 1650 askeri bulunuyor. 2001'den bu yana süren çatışmalarda 14 Hollandalı asker öldürüldü.

Wilders'in filminde günümüzde yaşanan terörün kaynağının İslam ve Kuran-ı Kerim'den kaynaklandığı öne sürülüyor. Filmde, İslam'ın Batı uygarlığını yok etmek istediği de iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious