Taliban 5 Afgan rehineyi öldürdü

  • Giriş : 21.07.2007 / 19:09:00

Afganistan'da Taliban örgütünün, iki Almanla beraber kaçırılan 5 Afgan rehineyi öldürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, öldürülen 5 Afgan rehine arasında parlamento başkan yardımcısı Arif Nurzay'ın kardeşinin de bulunduğunu belirtti.

Ahmedi, "Öldürülenlerin aileleri cesetleri almaya gelebilir. Bu bedava" diye konuştu. 5 Afgan rehine, Vardak bölgesinde bugün Taliban'ın öldürdüğünü açıkladığı 2 Alman rehineyle beraber kaçırılmıştı. Taliban 2 saat arayla 2 Alman rehineyi istekleri yerine getirilmediği için öldürdüğünü açıklamış, Afganistan Dışişleri Bakanlığı haberi yalanlamıştı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sultan Ahmed Bahin, Afganistan'ın güneyinde geçen çarşamba kaçırılan rehinelerden birinin kalp krizi sonucu öldüğünü, diğerinin hala hayatta olduğunu bildirmişti.

GÜNEY KORELİ REHİNELER

Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil ile güneyinde yer alan Kandahar kenti arasındaki karayolunda kaçırdığı Güney Koreli rehineleri bir kez daha öldürmekle tehdit etti.

Sözcü Ahmedi, cezaevindeki 23 Taliban'ın serbest bırakılmaması durumunda Güney Koreli rehinelerin yarın sabah öldürüleceğini söyledi. Güney Kore Yonhap haber ajansı, dün kaçırılan 15'i kadın 18 Güney Korelinin, başkent Seul'ün güneyindeki Bundang'taki bir kilisenin üyeleri olduğunu duyurmuştu. Haberde, grubun gönüllü çalışmak için 13 temmuzda Afganistan'a geldiği ve pazartesi günü ülkeye dönmeyi planladığı belirtilmişti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığıysa kaçırılanların 16'sı kadın 21 kişi olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious