Taliban: ABD sovyetler gibi yenilecek

Taliban: ABD sovyetler gibi yenilecek.21409
  • Giriş : 21.12.2008 / 13:23:00

Afganistan'daki Taliban hareketi, ''1980'lerde Sovyetler'in yenilgiye uğradığı gibi ABD'nin de yenilgiye uğrayacağını'' ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


AFP'ye açıklama yapan Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, ABD'nin Afganistan'a yaza kadar 20 bin ile 30 bin arasında takviye asker gönderebileceğini açıklamasıyla ilgili olarak, ''Amerikalılar her gün yenilgilerine kılıf uydurmak için söylediklerini değiştiriyor. Şimdi de Afganistan'a Sovyetler'in 1980'li yıllarda gönderdiği sayıda asker göndermek istiyorlar'' dedi.

Sözcü, ''Sovyetler de Afganistan'ı işgal etmek için aynı sayıda asker gönderdi, ancak ağır bir yenilgi aldılar. Amerikalılar birliklerinin sayısını aynı seviyeye çıkardığında onlar da aynı şekilde yenilgiye uğrayacak'' diye konuştu.

Taliban sözcüsü, sayısı artacak Amerikan askerlerinin daha kolay hedef olacaklarını söyledi.

SSCB, 1979'un Aralık ayında Afganistan'a girmiş ve 10 yıl sonra Afganistan'dan başarısız olarak ayrılmıştı. Afgan savaşçılarının büyük direnişiyle karşılaşan SSCB, tahminlere göre bu sürede Afganistan'da 100 ila 160 bin asker konuşlandırmıştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, dün, Afganistan'a gelecek yıl 30 bine yakın takviye asker gönderebileceklerini söylemişti.

Afganistan'da halen yaklaşık 31 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*