Taliban: Irak'a savaşçı gönderiyoruz

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Afganistan'da, ABD müdahalesiyle iktidardan düşürülen Taliban örgütü, Irak'a savaşçı gönderdiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taliban'ın üst düzey komutanlarından Mola Dadullah, El Cezire Televizyonu'nda yayınlanan açıklamasında, ''Mümkün olan her anda, mücahitler Irak'a gidiyorlar. Irak'taki mücahitlerle güçlü ilişkilerimiz var. Mücahitler, Irak'ta diyelim 1 ay kalıyorlar, sonra buraya geri dönüyorlar. Ayrıca istihbarat da paylaşıyoruz'' dedi.

Molla Dadullah, ''Irak'a yolculuk şu sıralar zirve noktasında. Eğer herhangi bir mücahit Irak'ta bir operasyon yapmak isterse, oraya gidebilir'' diye konuştu.

El Kaide liderlerinin nerede olduğu sorulan Dadullah, ''Nerede olduklarını bilmiyorum. Osama bin Ladin yaşıyor ve mücahitlere emirlerini ve zafer haberlerini gönderiyor'' dedi.

Dadullah, baharda Afganistan'daki yabancı askerlere karşı operasyonları en az 6 bin savaşçıyla artırmayı planladıklarını ve çatışmalar yoğunlaştığında savaşçı sayılarının 20 bine çıkabileceğini savundu.

Yeni silahlar aldıklarını belirten ama bunları nereden bulduklarını söylemeyen Dadullah, gerektiğinde kendi silahlarını da yaptıklarını söyledi.

Dadullah, ''Bugünkü Taliban, 5 yıl önceki Taliban ile aynı değil'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious