Taliban komutanı Dadullah öldürüldü

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Afganistan'daki Taliban lideri Molla Dadullah öldürüldü. Dadullah'ın NATO ve Afgan birlikleri ile girilen çatışmada öldüğü belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İntihar bombacılarını Taliban'ın en önemli silahlarından biri haline getiren Molla Dadullah'ın ölümünden sonra, örgütün eylemlerinde bir azalma olabileceği ancak direnişin tamamen ortadan kalkmayacağı tahmin ediliyor.
Dadullah'ın öldürüldüğüne dair haberler daha önce de çıkmıştı ancak Sovyet işgali döneminde bir bacağını kaybeden Taliban liderinin bedeni ilk kez teşhis edildi.
Taliban lideri NATO ve hükümet birlikleri ile yoğun çatışmaların yaşandığı Helmand eyaletinde ele geçirildi.
Molla Dadullah 2001 yılında Amerikan işgali sonucu devrilen Taliban rejiminin 10 kişilik liderlik kadrosu içindeydi ve savaşçıydı.

'En sert ve merhametsiz komutan'
Bir bacağının takma olmasına rağmen koalisyon güçleri ve Afgan hükümet birliklerine karşı cephede ön saflarda yer aldı. Taliban'ın en sert ve merhametsiz komutanlarından biri olarak tanınıyordu.
Ajan ve işbirlikçilerin kafalarının kesilmesi, ülkedeki Batılıları kaçırılması ve intihar saldırıları Dadullah'ın başvurduğu mücadele yöntemleriydi.
Diğer Taliban liderlerinden farklı olan bir yönü de medyayla olan yakın ilişkileriydi. Televizyon ve gazetelere özel röportajlar veren Dadullah, muhabirleri uydu telefonuyla bizzat arayarak bazı eylemleri üstlenmiş ve bilgi vermişti.
Afganistan'daki intihar saldırıları Dadullah'ın komutası altında arttı. Geçtiğimiz aylarda NATO'nun yaklaşan bahar operasyonuna karşı bir intihar bombacıları ordusu kurduğunu açıklamıştı.
Dadullah'ın ölümünden sonra Taliban'ın önemli bir yara aldığı belirtiliyor.
Ancak örgüte yakın isimler hücreler halinde örgütlenen ve sıkı bir hiyerarşiye sahip olmayan Taliban'ın askeri liderinin ölümünden sonra da eylemlerine devam edeceğine inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious