Taliban lideri: Saldırılar sürecek

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Son zamanlarda Taliban saldırılarının arttığı Afganistan'daki Taliban güçlerinin lideri olan Molla Ömer, Ramazan Bayramı'nda saldırıların daha da yoğunlaşacağı mesajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

. Molla Ömer, bayram dolayısıyla yayınladığı ve bazı İnternet sitelerinde yer alan mesajında ''Afganistan'da yabancı güçlere karşı savaş önümüzdeki aylarda yoğunlaşacak" dedi. Mesajın kesin olarak Molla Ömer'e ait olup olmadığı ise bilinmiyor.

Mesajında takipçilerine saldırıları yoğunlaştırma çağrısı yapan Molla Ömer, "Irak'taki mücahitleri de güçlü direnişlerinden dolayı kutladığını" bildirdi. Taliban lideri, her gün askerlerini kaybeden Amerikan güçlerinin ve koalisyon askerlerinin kendi çıkarları için çekilmesi gerektiğini kaydetti.


Öte yandan NATO'ya bağlı bazı birlikler ve Afgan askerleri, ülkenin batısını konuşlandırılmaya başladı. Ülkenin batısındaki Herat eyaletinde iki grup arasında meydana gelen çatışmalarda 32 kişi yaşanırken, Emanullah Han isimli yerel liderin, çatışmalar ardından diğer bir yerel liderin bölgesini ele geçirdiği bildiriliyor. Diğer yerel lider Arbab Beşir'e bağlı birlikler, dün Emanullah Han'ın konvoyuna saldırmış ve ölenler arasında Han'ın da olduğu iddia edilmişti. Bu bilgi resmi kaynaklarca doğrulanmazken, saldırıda ölenlerin sayısının ise 32 olduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious