Taliban militanları dün Türkiye konsolosluğuna saldırdı

  • Giriş : 10.07.2007 / 10:32:00

Taliban militanları dün Türkiye’nin Mezar-ı Şerif’teki konsolosluğuna saldırı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan’da yeniden şeriat rejimi kurmak için Afgan ordusu ve NATO güçlerine karşı savaşan Taliban militanları dün Türkiye’nin Mezar-ı Şerif’teki konsolosluğuna saldırı düzenledi. Konsolosluğun hemen yakınına geniş caddeye bırakılan bir bisikletin üzerindeki bombalar, uzaktan kumanda ile patlatıldı. Çevredeki binaların camları kırılırken o anda caddede yürümekte olan biri çocuk 3 kişi yaralandı.

Bölge yönetiminden sorumlu Afgan yetkili Selahaddin Sultan, “Bu saldırının arkasında Taliban’ın olduğu kesin. Cadde insanlar ve arabalarla doluydu. Karışıklık ve panik yaratmak istiyorlar. Patlama gerçekleştiğinde herkes çığlık çığlığaydı” açıklamasını yaptı.

Reuters Haber Ajansı Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde bu tür saldırıların çok nadir gerçekleştiğini belirttikten sonra Türkiye’nin NATO gücüne 1150 askerle katkıda bulunduğunu ve geçtiğimiz haftalarda 8 aylığına ISAF barış gücünün komutasını üstlendiğini de hatırlattı. Ajans, Türk şirketlerin de Afganistan’ın yeniden yapılandırılması konusunda çok aktif rol aldığını vurguladı.

ÜLKENİN YÜZDE 50’Sİ ELLERİNDE

Amerikan Newsweek dergisine göre Afganistan’da 40 bin askeri bulunan NATO, 15 bin Taliban militanına karşı mücadeleyi kaybediyor. Afganistan’ın yarısını ele geçiren Taliban, Pakistan’da da gücünü artırıyor. Günde 5 dolar alan militanlar, Afgan askerlerden 3 kat fazla kazanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious