Taliban militanları Konya'dan vurulacak

Taliban militanları Konya'dan vurulacak.9651
  • Giriş : 18.06.2009 / 22:32:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Afganistan'daki operasyonlar çerçevesinde NATO AWACS uçaklarının Konya Hava Üssü'nü kullanacakları haberlerini doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burak Özügergin, önceki gün Almanya'da ''Die Zeit'' ve ''Handelsblatt'' gazeteleri ile ''n-TV'' kanalında, NATO AWACS uçaklarının Konya Hava Üssü'nü kullanacaklarına ilişkin olarak yer alan haberler hakkındaki bir soru üzerine, NATO makamlarının Türkiye'den, AWACS uçaklarının Konya Hava Üssü'nden geçici olarak yararlanması isteğinde bulunduklarını bildirdi.

Özügergin, ''Gerek ISAF operasyonuna yaptığımız kapsamlı katkılar çerçevesinde, gerek dost ve kardeş Afganistan'ın hava trafik hizmetlerine yardım amacıyla, AWACS uçaklarının belirli bir süre Konya Hava Üssü'nü kullanmaları ülkemizce uygun bulunmuştur'' dedi.

Özügergin, 11–12 Haziran tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında, NATO AWACS uçaklarının Afganistan'da görev yapması kararının alınmış olduğunu hatırlattı. Özügergin, bu kararın, ''hava sahasındaki sivil ve askeri uçuşlar son dönemde önemli ölçüde artan, ancak hava trafiği düzenlemeleri için gerekli karada konuşlu radar sistemi eksikliği bulunan Afganistan'da bu ihtiyacın giderilmesi ve Afgan makamlarına hava trafik kontrol hizmetlerinde yardım amacıyla alındığını'' kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*