Taliban Obama'ya seslendi

Taliban Obama'ya seslendi.16696
  • Giriş : 12.11.2008 / 09:22:00

12 Kasım 2008 08:02 Taliban, ABD'de başkanlık seçimini kazanan Barack Obama'ya, Washington yönetiminin mevcut dış politikasını değiştirmesi, Afganistan ile Irak'taki askerlerini geri çekmesi çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taliban, bir internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Obama'dan, başkanlık koltuğunu ocak ayında devredecek George Bush'un yolunu izlememesini istedi ve Obama'nın seçim zaferinin, "Afganistan ile Irak'ta insanlık karşıtı savaşın devam etmesini istemeyen Amerikan halkının bu yöndeki görüşlerini yansıttığını" ileri sürdü.

Açıklamada, ABD'de yönetimi üstlenecek olan Demokratların, Bush'un yolundan gitmeleri halinde "Cumhuriyetçilerden çok daha kötü duruma düşecekleri" uyarısında bulunuldu.

Obama'nın başkan seçilmesinden birkaç gün sonra Iraklı direnişçi gruplar tarafından yapılan açıklamada, Irak'taki Amerikan askerlerinin geri çekilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Obama, seçim öncesindeki açıklamalarında, Irak'taki Amerikalı asker sayısını azaltma niyetinde olduğunu söylemiş, ancak Afganistan'daki asker sayısının artırılması çağrısında bulunmuştu. Obama, Taliban ve El Kaide militanlarının rahatça hareket edebildiği, Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınlarındaki bölgelere düzenlenen saldırılara da destek vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*