'Taliban ortadan kaldırılamaz'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

BM Afganistan Özel Temsilcisi olan Alman diplomat Tom Koenigs, Taliban'ın tümüyle ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Koenigs, Alman ''Der Spiegel'' dergisine yaptığı açıklamada, Taliban'ın büyük bir ayaklanma hareketi olduğunu belirterek, ''Bunun ne kadar çabuk bilincine varırsak, o kadar iyi. Taliban'ın rezervleri fiilen sınırsız. Bu hareket, çok sayıda Taliban üyesi öldürerek ortadan kaldırılamaz'' şeklinde görüş belirtti.

Mücadelenin bu nedenle daha yoğun şekilde Taliban yöneticilerine karşı sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Koenigs, Talibanlardan ayrılanlar için özel bir program geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Almanya'dan da Afganistan konusunda daha fazla çaba beklediğini kaydeden Koenigs, Almanya'nın Afganistan'a daha fazla eğitimci polis gönderebileceğini ve daha fazla para verebileceğini söyledi.

Batılı ülkelerin Afganistan'ın istikrara kavuşması konusunda bazı önemli stratejik hatalar da yaptığını söyleyen Koenigs, uluslararası camianın, Afgan polis teşkilatının oluşturulması sırasında personel ve paradan tasarruf etmeye çalışarak büyük bir hataya düştüğünü belirtti.

Koenigs, ''Afganistan Devlet Başkanı bu yılın başında ülkenin güneyi için yardım talebinde bulunmuştu. Bugün onu desteklememiz gerektiğini görüyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious